Bajdenovu administraciju tuže Misuri, Arizona, Arkanzas, Indijana, Kanzas, Montana, Nebraska, Ohajo, Oklahoma, Južna Karolina, Tenesi i Juta.
Pravni postupak vodi državni tužilac u Misurija Erik Šmit.
„Određivanje socijalnih troškova za gasova sa efektom staklene bašte u suštini je spekulativan, politički motivisan i nedefinisan zadatak, koji uključuje pokušaj predviđanja nešpredvidivih okolnosti kao što su migracije ljudi, međunarodni sukobi i globalne katastrofe stotinama godina u budućnost“ , navodi se u tužbi.
„Dodeljivanje takvih vrednosti suštinski je zakonodavna radnja koja spada u isključivu nadležnost Kongresa“, dodaje se.
Prema navodima tužbe, naredba će izazvati nesagledive posledice po američku ekonomiju i građane.
„U teoriji, proračun socijalnih troškova Bajdenove administracije opravdao bi nametanje biliona dolara regulatornih troškova američkoj ekonomiji svake godine kako bi se nadoknadili ti navodni troškovi“, stoji u tužbi, piše Sputnjik internešenal.
„U praksi, naredba predsednika Bajdena nalaže saveznim agencijama da koriste ovu ogromnu cifru kako bi opravdale jednako ogromno širenje savezne regulatorne moći koja će zadirati u svaki aspekt života Amerikanaca - od njihovih automobila, njihovih frižidera i domova, do njihovih namirnica i računi za električnu energiju“, dodaje se.
Najavljujući tužbu zbog „socijalnih troškova“ na Tviteru, Šmit je Bajdenov izvršni nalog nazvao nezakonitim prekršajem.
„Izvršni nalog o zaštiti javnog zdravlja i životne sredine i razvoju nauke za suzbijanje klimatske krize“ izdala je administracija Bajdena 20. januara. „Socijalni trošak“ definisan je kao unovčena šteta koja se dovodi u vezu sa povećanjem emisije gasova sa efektom staklene bašte, a koristiće se za tačno određivanje društvene koristi od smanjenja emisije gasova sa efektom staklene bašte.
Prema izveštajima, očekuje se da će privremeni troškovi za emisiju ugljen-dioksida iznositi oko 51 dolar po metričkoj toni. U vreme Obamine administracije govorilo se da iznosi 50 dolara po metričkoj toni, dok je Trampov kabinet tu procenu spustio na 7 dolara po metričkoj toni zgljen-dioksida.