Kako se navodi, eksperiment će se realizovati sredinom marta. Prema informacijama britanskih vlasti, u ispitivanju će učestvovati oko 90 zdravih ljudi uzrasta od 18 do 30 godina, čije će se stanje pratiti u bezbednoj i kontrolisanoj sredini.
Autori eksperimenta planiraju da utvrde koja je najmanja količina virusa korona koja izaziva imuni odgovor. Pretpostavlja se da će to pomoći da se odrede faktori koji utiču na uslove prenošenja virusa. Pored toga, eksperiment predviđa vakcinaciju dobrovoljaca vakcinama kod kojih je potvrđena efikasnost, nakon čega će ih „zaraziti“ koronom. Stručnjaci ističu da to može pomoći da se utvrdi kakav imunološki odgovor štiti od ponovnog zaražavanja.
Svetska zdravstvena organizacija je ukazala na značaj ove vrste ispitivanja, jer će za procenu efikasnosti i bezbednosti vakcina koje se prave biti potreban manji broj dobrovoljaca.
Pored toga, ovakva ispitivanja pomažu da se dobiju informacije o patogenu, na primer, o njegovoj sposobnosti da izazove bolest, kao i o faktorima koji izlažu ljude riziku od obolevanja.
Organizatori ispitivanja su saopštili da su se ovaj metod koristio za lečenje bolesti kao što su malarija, trbušni tifus, kolera i grip.
Pročitajte još:
- Britanski princ Filip u bolnici
- Britanci traže od vlade da se obaveže da neće nametati imunitetske pasoše
- Nova istraživanja „Fajzerove“ i „Modernine“ vakcine: Tri puta manje antitela protiv južnoafričkog soja