EP kritikuje institucije Unije: Rusku vakcinu ignorišete iz ideoloških razloga

Poslanici Evropskog parlamenta kritikovali su evropske institucije da ignorišu rusku vakcinu „Sputnjik Ve“ („Sputnik V“) iz „geopolitičkih razloga“. Takođe, ocenili su da su se institucije tokom pandemije virusa korona pokazale kao nekompetentne.
Sputnik

U EP je danas održana rasprava na temu borbe protiv virusa korona i evropskoj strategiji vakcinacije, a uvodnu reč imala je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.

Tokom rasprave francuski poslanik Žordan Bardelja, iz poslaničkog kluba „Identitet i demokratija“ istakao je da je evropska tehnokratija od početka pandemije pokazala „očiglednu nekompetentnost“.

„Velika Britanija, koja je napustila EU, vakcinisala je već deset miliona ljudi... Mađarska je odlučila da direktno naruči dva miliona doza ruske vakcine, koju ste vi odlučili da ignorišete iz ideoloških razloga“, rekao je francuski poslanik obraćajući se Ursuli fon der Lajen i komesarki EU za zdravstvo Steli Kirijakides.

Prema njegovom mišljenju, Evropska unija ne bi smela da ignoriše nacionalna ovlašćenja evropskih država u rukovođenju sopstvenim zdravstvom.

Poslanik iz istog poslaničkog kluba Nikola Bej je upitao zašto Evropa sedam godina drži sankcije protiv Rusije , pri tome sama trpi gubitke, a onda je prinuđena da traži rusku vakcinu a prethodno je doveo u sumnju njenu efikasnost.

Kako je rekao, Unija je „prinuđena da traži rusku vakcinu ‘Sputnik Ve’ i to nakon što je dugo vremena izražavala sumnju u njenu efikasnost“.

On je kritikovao i posetu visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozepa Borelja Moskvi koji, kako je rekao, „Rusiji nije predložio ništa, samo je tražio oslobađanje Navaljnog“.

Poslanica Levice Manon Obri smatra da isporukama vakcina u EU „rukovode multinacionalni farmaceutski giganti, a ne Evropska komisija“.

Ona je od EK tražila da bude transparentna, posebno kada je reč o ceni vakcina i rokovima isporuka.

„Te kompanije (Fajzer/Biontek i Astrazeneka) nisu pozvane na odgovornost zbog toga što su probijeni rokovi isporuke, a intelektualno vlasništvo kada je reč o vakcinama, koje su izrađene uz finansijsku podršku EU, pripadaju kompanijama“, rekla je Obri i založila se za formiranje komiteta koji bi utvrdio odgovornost EK za te propuste.

Šef najveće stranke u EP, Narodne partije, Manfred Veber je rekao da potražnja za vakcinama u EU daleko nadmašuje ponudu.

„EU je napravila greške, nije sve bilo idealno poslednjih nedelja i meseci“, ocenio je Veber, ali je dodao da je strategija centralizovane nabavke vakcina bila ispravna.

Podsetimo, na teritoriji EU trenutno su odobrene vakcine „Fajzer/Biontek“ (naručeno 600 miliona doza), „Moderna“ (160 miliona doza) i „AstraZeneka“ (oko 400 miliona doza).

Takođe, potpisani su ugovori da kompanijama „Džonson & Džonson“, „Sanofi“, „Kjurvak“, ali oni još nisu predali zahteve za registraciju svojih preparata.

Zahvaljujući ugovorima EK, Unija može da obezbedi 2,3 milijarde doza vakcina, a očekuje se da do leta bude vakcinisano oko 70 odsto stanovništva.

Poslednjih nekoliko nedelja, međutim, Evropa se suočila sa problemima u isporuci registrovanih vakcina „Fajzer/Biontek“ i „AstraZeneka“ a zastoj može da ugrozi ambiciozn plan Brisela po pitanju vakcinacije.

Zvanični predstavnik Unije je nedavno rekao da Brisel ima dovoljno naručenih vakcina da bi vakcinisao čitavo stanovništvo, ali da ne zatvara vrata i drugim proizvođačima.

Pročitajte još:

Komentar