Bunt protiv „zaključavanja“ širom sveta: Neredi na ulicama, hapšenja i ranjavanja /video/

Virus korona, novi sojevi, vakcinacija, pooštravanje mera i nemiri na ulicama postali su svakodnevica. Širom sveta građani izražavaju bunt protiv restriktivnih mera na protestima koji često prerastaju u nasilne, a ugostitelji i drugi mali preduzetnici najavljuju otvaranje svojih lokala uprkos zabranama.
Sputnik

Potpuni haos zavladao je u Tripoliju četvrtog dana protesta protiv strogih mera „zaključavanja“ usled pandemije kovida 19 koje dodatno otežavaju život u zemlji u kojoj su već duže loši ekonomski uslovi.

Na stotine demonstranata je povređeno, a jedna osoba je preminula od posledica ranjavanja u nemirima u kojima je zapaljena zgrada opštine.

Policija je saopštila da su tokom protesta bačene tri ručne granate i oko 300 molotovljevih koktela i daje povređeno na desetine policajaca.

U mnogim gradovima u Holandiji danima se održavaju protesti protiv mera karantina. Nezadovoljni građani sukobljavaju se sa policijom, koja je dobila veća ovlašćenja upravo zbog protesta. U nemirima je uhapšeno na stotine ljudi.

U Holandiji je u subotu stupio na snagu policijski čas, prvi od Drugog svetskog rata, uprkos činjenici da je broj novozaraženih opadao već nedeljama, nakon što je Nacionalni institut za zdravlje rekao da novi soj otkriven u Velikoj Britaniji čini trećinu novih slučajeva.

Škole i prodavnice koje ne prodaju neophodne namirnice su zatvorene još sredinom decembra, a kafići i restorani dva meseca pre toga.

Belgijska ministarka unutrašnjih poslova Anelis Verlinden izrazila je zabrinutost da bi nasilni protesti u Holandiji zbog restriktivnih mera mogli da izazovu slične nerede u njenoj zemlji.

Njena izjava dolazi u momentu dok neki Belgijanci na društvenim mrežama pozivaju na proteste protiv zaključavanja i policijskog časa.

Bes zbog mera uvedenih sa ciljem sprečavanja širenja virusa korona prelio se na ulice i u Izraelu.

U Jerusalimu je preksinoć došlo do sukoba nezadovoljnih građana i policije, letelo je kamenje, a ulice su bile blokirane.

Stroge mere zatvorile su mnoge male biznise i njihove vlasnike dovele na ivicu propasti. Revoltirani produžavanjem restriktivnih mera, najavljuju otvaranje svojih lokala.

Oko 1.600 teretana u Poljskoj planira u ponedeljak  otvaranje uprkos vladinim merama jer suočene s bankrotom i nemaju drugoga izbora, izjavio je predsednik Udruženja vlasnika teretana.

"Nemamo izbora: ili će se teretane zatvoriti definitivno ili će se ponovo otvoriti uz poštovanje mera i zaštitu svojih prava tražiti na sudu", naglasio je on.

Slično se moglo čuti i od vlasnika ugostiteljskih objekata u Hrvatskoj, koji su nezadovoljni produžavanje restriktivnih mera.

Pre nedelju dana, više od 50.000 restorana u Italiji pokrenulo je takvu inicijativu.

Komentar