Republikanci nisu uspeli da zaustave proces opoziva u Senatu, ali dali nadu Trampu

Republikanci u američkom Senatu nisu uspeli da zaustave proces opoziva bivšeg predsednika Donalda Trampa zbog optužbi da je podsticao napad demonstranata na Kapitol hil 6. januara. Ipak, glasanje je dalo nadu Trampu da neće biti dvotrećinske većine za opoziv u Senatu, jer se demokratama ovaj put pridružilo samo pet republikanaca, od potrebnih 17.
Sputnik

Zahtev republikanskog senatora Rona Pola odbacilo je 55 senatora, među kojima je bilo samo pet republikanaca, dok je 45 iz njegove stranke bilo za zaustavljanje procesa, prenosi Rojters.

Tramp se vraća na scenu: Sprečava „valcer“ koji bi ga poslao u istoriju

Pol i drugi republikanci tvrde da je postupak opoziva Trampa neustavan zbog toga što se prošle srede njemu završio mandat, kao i zbog toga što će saslušanje koje je zakazano za 9. februar nadgledati demokratski senator Patrik Lihi umesto sudije Vrhovnog suda Džona Robertsa.

U akademskim krugovima vodi se debata o tome da li Senat može da osudi Trampa i da ga opozove sa funkcije kada više nije predsednik.

Mnogi smatraju da „kasni impičment“ nije protivan Ustavu SAD i da predsednici koji se nedolično ponašaju tokom svog poznog mandata ne bi trebalo da budu imuni od procesa utvrđenog Ustavom kojim se ocenjuje njihova odgovornost.

Predstavnički dom američkog Kongresa usvojio je rezoluciju o Trampovom opozivu i prosledio je Senatu.

Da bi Tramp bio opozvan, potrebna je dvotrećinska većina u Senatu, u kom je odnos republikanaca i demokrata 50:50, te bi za opoziv trebalo da glasa i 17 republikanaca.

Pročitajte još:

 

Komentar