Domino-efekat: Belgija se plaši prelivanja nemira iz Holandije

Belgijska ministarka unutrašnjih poslova Anelis Verlinden izrazila je zabrinutost da bi nasilni protesti u Holandiji zbog restriktivnih mera mogli da izazovu slične nerede u njenoj zemlji. Verlindenova je to izjavila tokom sastanka sa gradskim vlastima, gde im je dala uputstva kako da ograniče širenje virusa tokom bilo kakvih potencijalnih protesta.
Sputnik

Njena izjava je dolazi u momentu dok neki Belgijanci na društvenim mrežama pozivaju na proteste protiv zaključavanja i policijskog časa. Oni su govorili o održavanju protesta u jednoj znamenitosti u Briselu u nedelju, 31. januara.

„Nasilne demonstracije koje su se izrodile u Holandiji očigledno su podstakle određene ljude u našoj zemlji na demonstracije protiv zdravstvenih mera“, objavila je kancelarija belgijske ministarke unutrašnjih poslova.

Verlindenova je rekla čelnicima da treba da spreče neovlašćene proteste, napominjući da demonstracije koje odobravaju vlasti ne smeju da uključuju više od 100 ljudi. Učesnici moraju da nose maske i održavaju fizičku distancu, kao i da će po potrebi proteste obezbeđivati policija.

Obraćajući se novinarima, ministarka je rekla da se nada da neće izbiti neredi u zemlji, ali je napomenula da treba očekivati neočekivano.

„Bolje je biti proaktivan. Pročitali smo poruke na društvenim medijima. Moramo da sprečimo da se to ovde dogodi“, rekla je ona.

Kakva je situacija u Holandiji?

Susedna zemlja je pregrmela četvrtu noć nasilnih protesta, mada znatno mirnijih zbog većeg broja policajaca i vojnika. Ipak, zabeleženi su sukobi sa policijom u Roterdamu i drugim gradovima, dok su demonstranti razbijali prozore, pljačkali prodavnice i bacali molotovljeve koktele. U Roterdamu je povređeno 10 policajaca, a uhapšena je 81 osoba.

 

U utorak uveče uhapšena je 131 osoba, a dan pre toga skoro 200 ljudi.

Tokom prethodnih protesta, demonstranti su prevrtali automobile i palili ih, a bakljama su gađali policajce. U opštini Urk demonstranti su zapalili centar za ispitivanje virusa korona.

Neredi su započeli nakon što su holandske vlasti uvele nacionalni policijski čas od 21:00 do 04.30 ujutro kako bi sprečile širenje novog soja virusa korona koji je otkriven u Britaniji, za koji naučnici kažu da je i do 70 odsto zarazniji i da je navodno smrtonosniji. Policijski čas je uveden kao dodatak postojećem zaključavanju.

Belgija ima sličnu situaciju sa virusom korona. Vlada je produžila zaključavanje, a otvorene su samo prehrambene prodavnice, apoteke i pošte. Nošenje maski je obavezno, a javni skupovi ograničeni su na četiri osobe. Na snazi je i noćni policijski čas.

Pročitajte i:

Komentar