Tragovi istorije
U centru Kalinjingrada, pod zemljom se nalazi jedan od najvažnijih istorijskih objekata u Drugom svetskom ratu: nemački bunker iz koga su 1945. godine Nemci organizovali odbranu Kenigsberga. Bunker se nalazi sedam metara ispod zemlje i sada je muzej koji privlači mnogo turista. Opremljen je svom tehnikom i eksponatima koji doprinose stvaranju atmosfere tadašnjeg ratnog stanja, a mogu se videti i materijali koji svedoče o podvizima sovjetskih snaga tokom bitke za Kenigsberg.
„Zvezdano nebo nad nama i moralni zakon u nama“
Ono što je ostalo netaknuto i sačuvano do današnjeg dana je grobnica filozofa Imanuela Kanta. Radovi i stvaralaštvo ovog filozofa su posebno cenjeni u njegovom rodnom gradu, pa je stoga otvoren muzej posvećen Kantu u samoj Katedrali. Pošto je Kant bio filozof koji je postavio temelj klasičnom nemačkom idealizmu, zanimljivo je videti kako je tekao njegov život. Na primer, ostala je legenda pod nazivom „Kantov ručak“. Prema ovoj legendi, on nikada nije ručao sam, već je za njegovim stolom uvek bilo troje do devetoro ljudi. Kantu je ovo bio jedini obrok u toku dana koji je trajao satima, tokom koga je vodio interesantne razgovore i crpeo važne ideje za formulisanje svoje filozofije.
Ribarsko selo
Nemoguće je posetiti ostrvo Kanta, a ne primetiti takozvano Ribarsko selo sa druge strane reke. Ovaj gradski kompleks je specifičan po tome što je izgrađen u arhitektonskom stilu predratnog istočno-pruskog Kenigsberga. Omiljeno je mesto kako meštana, tako i turista.
Otići bez ćilibara – nemoguća misija
Iako nije mineral, ćilibar se smatra dragim kamenjem. U Kalinjingradskoj oblasti se nalaze njegove najveće zalihe i ljudi i dan-danas otkopavaju određena područja kako bi ga pronašli. Pored Muzeja koji je posvećen izrađenim predmetima od skupog ćilibara, ovo kamenje se može naći u skoro svakoj prodavnici, pa čak i na pijacama i tezgama. Razne nijanse ćilibara, od žute preko narandžaste pa sve do tamnosmeđe, predstavljaju inspiraciju za meštane koji ručno prave skulpture, nakit, šolje, magnete, pa čak i sapune od takozvanog „sunčevog kamena“. Otići iz Kalinjingrada bez nekog suvenira od ćilibara je nemoguća misija.
Pročitajte i:
- Moja Rusija: Tajne Staljinovog protivnuklearnog bunkera (video)
- Gubitak Kenigsberga — nacionalna katastrofa za Nemačku /foto/
- Nije Rusija, već Prusija: Da li je Kalinjingrad „rusko Kosovo“
Pogledajte i emisiju Ljubinke Milinčić „Moj pogled na Rusiju“: Tajna Jusupovskog dvorca — najmisteriozniji zločin koji je potresao Rusiju