Kako je za ovaj list rekla v.d. američkog ambasadora Robin Kuinvil takva odluka bila bi jasan signal da se Brisel više ne miri sa „konstantnim zlonamernim ponašanjem Rusije“.
Prema njenim rečima, gasovod nije samo ekonomski projekat, nego i „politički instrument“ čiji je cilj da se „zaobiđe Ukrajina i podeli Evropa“.
Nedavno je iz kompanije „Nord strim 2“ saopšteno da će izgradnja gasovoda biti nastavljena početkom decembra posle godinu dana pauze.
U kompaniji su, takođe, rekli da će se radovi nastaviti u eksluzivnoj ekonomskoj zoni Nemačke.
Trenutno je do završetka projekta ostalo još 75 kilometara, pri čemu je 16 kilometara u okvirima ekskluzivne ekonomske zone Nemačke, a ostatak na teritoriji Danske.
Realizacija projekta gasovoda obustavljena je u decembru prošle godine zbog sankcija koje je američka administracija uvela protiv kompanija koje rade na gasovodu.
Podsetimo, projekat „Severni tok 2“ podrazumeva izgradnju dva kraka gasovoda, čiji će ukupni kapacitet iznositi 55 milijardi kubnih metara gasa godišnje, od obale Rusije, preko Baltičkog mora, do Nemačke.
U izgradnji gasovoda učestvuju brojne evropske kompanije.
Protiv izgradnje gasovoda „Severni tok 2“ aktivno se bori Ukrajina, koja se plaši da će izgubiti prihode od tranzita ruskog gasa, kao i brojne evropske zemlje, uključujući Poljsku, Letoniju i Litvaniju, a takođe i Sjedinjene Američke Države, koje žele da u Evropskoj uniji prodaju svoj tečni prirodni gas.
SAD smatraju da je ovo politički projekat koji preti energetskoj bezbednosti Evrope.
Ruska strana više puta je izjavljivala da je projekat apsolutno komercijalan i konkurentan i isticala da on ne podrazumeva obustavu tranzita ruskog gasa preko Ukrajine u EU.
Pročitajte još: