Administracija Donalda Trampa u julu je donela odluku o smanjenju vojnog prisustva u Nemačkoj, koje podrazumeva da broj od 25.000 vojnika, koji je tada bio prisutan u toj zemlji, bude prepolovljen. Kako je objašnjeno iz Vašingtona, razlog je odbijanje Berlina da poveća vojne troškove na dva odsto BDP-a, što je cilj koji je postavio NATO.
Sada se nemačka ministarka nada kako bi ta odluka mogla da bude poništena ukoliko se Bajden useli u Belu kuću.
Ona se usprotivila i ideji francuskog predsednika Emanuela Makrona o strateškoj autonomiji Evrope, rekavši da su EU i dalje potrebni i SAD i NATO kako bi bila bezbedna.
„Ideja strateške autonomije Evrope ide predaleko ako neguje iluziju da možemo da obezbedimo evropsku sigurnost, stabilnost i prosperitet bez NATO i SAD“, rekla je nemačka ministarka odbrane obraćajući se studentima Bundesver univerziteta u Hamburgu, preneli su nemački mediji i Rojters.
Ona je napomenula da bi Evropi bile potrebne decenije kako bi obezbedila količinu konvencionalnog i strateškog naoružanja, koju trenutno obezbeđuju SAD i NATO.
Dok se Kramp-Karenbauer nada kako bi SAD mogle da vrate svih 25.000 vojnika u Nemačku, to još nije izvesno. Demokrata Džo Bajden je obećao da će obnoviti poverenje Amerike i njenih saveznika ukoliko postane predsednik, ali njegova pobeda na izborima još nije potvrđena jer njegov protivkandidat Donald Tramp tvrdi da je bilo izbornih nepravilnosti i pokušava to da dokaže na sudu.
Reakcija nemačke ministarke usledila je posle kritike koju joj je uputio francuski predsednik Emanuel Makron na njen članak u američkom „Politiku“. Ona je tako otvorila front prema Francuskoj, koja se zalaže za stratešku autonomiju EU.
Kramp-Karenbauer prethodno je objavila slično intoniran autorski tekst u „Politiku“, u kome navodi da su Evropi potrebni NATO i SAD u vojnom smislu.
Na njen tekst reagovao je Makron, koji je kritikovao stavove nemačke ministarke.
„Francuska se duboko ne slaže sa stavovima nemačke ministarke da Evropa ne može da zameni suštinsku američku ulogu u odbrani. To je pogrešno tumačenje istorije“, rekao je Makron u intervjuu za „L Gran kontinent“ i dodao kako misli da se nemačka kancelarka Angela Merkel ne slaže sa stavovima ministarke odbrane Anegret Kramp-Karenbauer.
Da li se nemačka kancelarka slaže sa svojom ministarkom, ostalo je nejasno jer ni portparol vlade u Berlinu Štefan Sajbert nije decidno odgovorio na to pitanje.
On je naveo da je „vlada posvećena transatlantskom partnerstvu“ i da „Nemačka i Evropa moraju da se bore protiv najvažnijih izazova zajedno sa Amerikom“.
Sajbert je podsetio na izjavu Angele Merkel upućenu u čestitki Džou Bajdenu da „Evropa mora da uradi više za svoju bezbednost“ ali kroz transatlantsko savezništvo.
Međutim, naveo je i da se „Berlin u potpunosti slaže sa francuskim prijateljima da Evropljani moraju da preuzmu više odgovornosti za svoju bezbednost“.
Pročitajte još: