Kako su ankete previdele „skrivene Trampove glasače“ i zašto Bajden nije siguran pobednik

Donald Tramp će verovatno osvojiti najmanje 270 elektorskih glasova ili čak i više, predvideo je u sredu Robert Kahali iz „Trafalgar grupe“. Američki istraživači javnog mnjenja komentarisali mogućnost pobede aktuelnog predsednika usled medijskih tvrdnji da je pobeda Džoa Bajdena izvesna.
Sputnik

Iako kandidat za predsednika Demokratske stranke Džo Bajden i dalje vodi sa velikom razlikom u američkim nacionalnim istraživanjima, „Trafalgar grupa“, kompanija za politička ispitivanja i ankete sa sedištem u Atlanti, otkrila je da mnogi američki istraživači previđaju „uglavnom skriveno Trampovo biračko telo“, jer se mnogi konzervativci i predsednikove pristalice plaše otvorenog podržavanja Donalda Trampa.

Pre četiri godine, „Trafalgar grupa“ je predvidela pobedu Donalda Trampa u Pensilvaniji, Floridi i Mičigenu, uprkos tome što je većina nacionalnih istraživanja ukazivla da je Hilari Klinton imala veliku prednost u tim državama.

Zašto Demokrate ne mogu da pobede

„Konzervativci sa dobrim razlogom zadržavaju za sebe svoja pro-Trampovska gledišta. Ovo je postalo društvo u kojem Trampove pristalice mogu biti otpuštene, vređane, maltretirane, osramoćene, a ponekad čak i napadnute, često nekažnjeno. Nije ni čudo što se Trampove pristalice drže 'niskog profila'“, kaže dr Nikolas Vadi, vanredni profesor istorije na „Sani Alfred“ univerzitetu.

Iako Si-en-en, „Njujork tajms“ i drugi mejnstrim mediji trube o porazu aktuelnog predsednika na predstojećim izborima na osnovu podataka anketa, situacija jako podseća na predsedničku trku 2016. godine u kojoj je Hilari Klinton smatrana izvesnom pobednicom, dodaje profesor.

​„Ankete na terenu izgledaju gotovo potpuno isto kao i na prošlim predsedničkim izborima – demokrata uživa malu prednost, obično u granicama greške“, primećuje on.

Ipak, ove godine situaciju pogoršavaju pandemija korona virusa, rasni neredi i rasprostranjenost glasanja putem pošte, zbog čega neki ljudi sumnjaju u pouzdanost anketa u mejnstrim medijima.

„Mnogi republikanci gnušaju se medija i zato ne bi trebalo da bude iznenađenje da ne žele da učestvuju u anketama Si-en-ena. Poslednja takva anketa dala je Bajdenu prednost od 16 poena na nacionalnom nivou“, primećuje Vadi.

​„Naravno, ništa od ovoga ne znači da je u pravu 'Trafalgar' koji predviđa tesnu pobedu Trampa u većini neopredeljenih država. Svaki izbori podrazumevaju drugačije biračko telo, a ovogodišnje biračko telo biće drugačije nego ikada! Uprkos tome, trebali bismo ozbiljno shvatiti 'Trafalgarovu' prognozu, s obzirom na njihove dosadašnje rezultate. Napomenućemo da kladionice daju Trampu mnogo veće šanse za pobedu nego anketari – blizu 40 odsto. Moj savet Demokratama je da ništa ne uzimaju zdravo za gotovo“, rekao je on.

Trampove snažne poruke

Situacija je simptomatična na trenutnoj političkoj sceni u Sjedinjenim Državama, kaže Daniel Mekadams, izvršni direktor Instituta za mir i prosperitet „Ron Pol“.

„Predsednik Tramp je bio jedna od političkih ličnosti koja je najviše podelila javnost u poslednjih nekoliko decenija. Njegov bombastičan stil osramotio je mnoge njegove saveznike a razbesneo neprijatelje. Mnogi Amerikanci oklevaju da otvoreno prihvate takvu figuru podele zbog straha od otuđenja od prijatelja i porodice. Možda čak oklevaju i da anketarima kažu koga podržavaju zbog straha od izlaska tih informacija u javnost. Zbog toga mnogi sumnjaju da ankete ozbiljno potcenjuju podršku Trampu“, naglašava Mekadams.

Postoji niz faktora koji mogu nagovestiti rastuću podršku Donaldu Trampu a koje nacionalne ankete nisu u stanju da otkriju, smatra on.

Kad je reč o entuzijazmu javnosti za kandidate, nedavni Trampovi skupovi doneli su velike gužve, dok se Bajdenova kampanja ne može pohvaliti ničim sličnim, dodaje Mekadams.

​„Imamo praktično fotokopiju kampanje iz 2016. godine, gde je Hilari Klinton imala problema da pristalicama popuni malu sobu, dok je Tramp držao mitinge na stadionima“, kaže on dodajući da Trampove pristalice 2020. pokazuju još više entuzijazma i rado izlaze nakon dugotrajnih i iscrpljujućih mera karantina.

„U meri u kojoj je Tramp zaslužan za vraćanje života u normalu, trebalo bi očekivati da će imati koristi i u glasačkim kutijama“, kaže on.

Pored toga, predsednik je „više puta istakao da se razlikuje od Bajdena po pitanju korona virusa“, upozoravajući da će Bajden „ponovo zaključati ekonomiju i naložiti nošenje maski“, dok će se Tramp, „fokusirati na ponovno otvaranje ekonomije i obnova od recesije/depresije povezane sa karantinom“, ističe Mekadams.

Ova poruka posebno odjekuje među radnicima, „plavim okovratnicima“ u neopredeljenim državama i zato će oni koji ne mogu da „rade od kuće“ verovatno biti motivisaniji da glasaju za aktuelnog predsednika u nadi da će se možda vratiti na svoja radna mesta.

„Mnogi od tih radnika možda nisu bili oduševljeni Trampom iz različitih razloga, ali kada izgleda da je pitanje života ili smrti, možda će izaći na izbore. Bajden će možda zažaliti što je proglašen za 'kandidata karantina'“, zaključio je Mekadams.
Komentar