Od korona fri do korona svi: Erupcija epidemije u Crnoj Gori

Crna Gora je ubjedljivo na prvom mjestu u regionu po broju aktivno oboljelih od novog virusa korona na 100 hiljada stanovnika, a ima i najviše zaraženih na milion stanovnika.
Sputnik

U Crnoj Gori su registrovana 634 aktivno oboljela na 100 hiljada stanovnika, više nego trostruko u odnosu na drugoplasiranu Albaniju sa 196, odnosno Sjevernu Makedoniju sa 192.

Ako se analiziraju podaci o četrnaestodnevnoj incidenciji (broj novih slučajeva infekcije registrovan tokom prethodnih 14 dana na 100 hiljada stanovnika) u državama regiona, Crna Gora je opet ubjedljivo prva sa registrovanih 495 zaraženih na 100 hiljada stanovnika u posljednje dvije nedjelje, dok je drugoplasirana Slovenija sa gotovo trostruko manje (180).

„Deca ne žele maske, plaču“: Pobuna roditelja i pretnja bojkotom pred povratak u škole u Crnoj Gori

O erupciji epidemije kovida 19 u Crnoj Gori svjedoči i podatak da je u regionu najveći broj hospitalizovanih na 100 hiljada stanovnika registrovan opet u Crnoj Gori (40), dok je na drugom mjestu Sjeverna Makedonija (21), a na trećem Hrvatska (10).

Situacija, kako navode mediji, uzima danak i na nivou mentalnog zdravlja, pa se već javljaju pokušaji suicida zbog korone, zbog čega ljekari apeluju da treba prestati sa zastrašivanjem ljudi svakodnevnim pres-konferencijama, a nije tajna ni da su mnogi ljekari premoreni, te da se uglavnom žale na psihofizički umor.

Erupcija epidemije

Doktor Vuk Kadić, član ekspertskog tima novog mandatara Zdravka Krivokapića, za Sputnjik kaže da je veoma zabrinjavajuće da u ovom trenutku imamo podatak da koliko god radimo testiranja na koronu u Crnoj Gori, uvijek imamo 30-40 odsto pozitivnih testova.

Srbija opkoljena: Balkan novo žarište
„To je zaista veliki broj za Crnu Goru, da preko 30 odsto na dnevnom nivou imamo pozitivnih testova. To je ozbiljna cifra koja zahtijeva ozbiljnu reakciju kompletne države i time ćemo se morati ozbiljno pozabaviti kada se formira nova vlada“, kaže Kadić.

On ocjenjuje da je Nacionalno koordinaciono tijelo za borbu protiv zaraznih bolesti (NKT), nažalost, zbog ovako poraznih rezultata potpuno izgubilo svoj kredibilitet i povjerenje kod građana, tako da je u ovom momentu potrebno naći novi model za suočavanje sa epidemijom kovida 19.

„Da li će to biti, kao što je mandatar najavio, neki savjet koji će se boriti protiv virusa korona ili će kompletna vlada morati da odredi neke mjere, to će se znati kada se vlada bude formirala, a to mora biti što prije“, upozorava Kadić.

Naš sagovornik nažalost primjećuje da se dok se bude sagledala realna situacija i dok se stvarni podaci ne dobiju — ne može komentarisati koje bi možda mjere bile najprimjerenije u ovom momentu.

Od „korona fri“ do neslavnog rekorda

„Očigledno se pokazalo da onaj naš ’lok daun‘, odnosno zaključavanje i mjere koje su bile u prvom talasu virusa korona nijesu donijele adekvatne rezultate, zato smo od ’korona fri‘ države, postali država sa najviše aktivno zaraženih na 100 hiljada.“

„Sada je već izvjesno da će se neke mjere naknadno morati uvoditi, ali na ozbiljan i profesionalan način, a ne na način kako to radi sadašnje NKT, koje se nažalost pokazalo da je isključivo političko tijelo sa ciljem promocije politike, a ne profesije i koje je pokazalo da nema ni kredibilitet ni kapacitet da nas sačuva od epidemije“, dodaje Kadić za Sputnjik.

Potrebna reorganizacija zdravstvenog sistema

Pored svega, naš sagovornik je ipak optimista da zdravstveni sistem Crne Gore ima snage da se izbori sa virusom korona.

Crna Gora uvodi policijski čas u tri grada

„Što se tiče kapaciteta, mi imamo kapaciteta za borbu i protiv virusa korona i protiv sezonskog gripa, koji slijedi u jesenjim mjesecima. Ali treba nam reorganizacija kompletnog zdravstvenog sistema i da već postojeće kapacitete prilagodimo postojećoj situaciji“, uvjeren je Kadić.

Čitava Podgorica zavisi od Kliničkog centra

Naš sagovornik ukazuje da je u ovom trenutku nažalost zabrinjavajući podatak da domovi zdravlja u Podgorici, gdje imamo preko 1.000 inficiranih, nemaju svoje epidemiologe, pa imamo poražavajuću činjenicu da kompletna Podgorica zavisi od Kliničkog centra.

„Istovremeno, Klinički centar Crne Gore (KCCG) nije ni primarna ni sekundarna zdravstvena ustanova, nego tercijalna, a mi smo je doveli do toga da gotovo svi zaraženi moraju ići u Institut za javno zdravlje (IZJ), odnosno u KCCG da bi se testirali. Tako da naši kapaciteti jesu zadovoljavajući, ali nam je nesumnjivo preko potrebna reorganizacija“, zaključuje Kadić.

Pročitajte još:

Komentar