„O toj temi se uopšte nije razgovaralo. Naravno, srpska strana je pokušala da otvori tu temu, ali smo mi kategorički odbili“, izjavio je u Briselu Skender Hiseni, koordinator Prištine za dijalog sa Beogradom.
On je kazao da je tokom razgovora o spoljnom dugu Priština podržavala princip međunarodnog prava i, kako je kazao, pregovora sa Srbijom kao sa nezavisnom državom, objavila je prištinska „Gazeta ekspres“.
„Ne postoji mogućnost da razgovaramo o ovim temama na bilo kom drugom nivou“, rekao je Hiseni.
On je dodao da je Arbitražni sud rešenje što se tiče potraživanja finansijske prirode Beograda, a u vezi sa dugovima koji su uzeti u vreme bivše Jugoslavije.
„Kosovo može da prihvati da plati zajmove koji su uloženi na njegovoj teritoriji“, rekao je Hiseni.
Đurić: ZSO imperativ za nastavak dijaloga
Direktor Kancelarije za KiM Marko Đurić izjavio je da je delegacija Beograda u Briselu insistirala na Zajednici srpskih opština, kao prvoj temi razgovora, što je naišlo na protivljenje predstavnika Prištine, koji, ističe, nisu došli spremni ni za razgovor o ZSO, a ni previše spremni za razgovor o imovini.
Đurić ukazuje da to što atmosfera tokom razgovora nije bila najsjajnija ne znači da će Srbija odustati od ZSO, koja je obećana pre sedam i po godina.
„Moramo da insistiramo na tome. Očekujemo snažne poruke od svih članica EU kao pritisak na Prištinu da formira ZSO, što je imperativ za nastavak dijaloga“, naglasio je Đurić u izjavi novinarima.
Đurić, koji predvodi delegaciju Beograda u tehničko-ekspertskim razgovorima o normalizaciji odnosa sa Prištinom u Briselu, navodi i da je to i pitanje integriteta EU i dijaloga uopšte.
„Imali smo ne preteranu racionalnu, žučnu i emotivnu diskusiju u kojoj su predstavnici Prišine pokušali da je odvedu 13 vekova unazad i Srbiju predstave kao kolonizatora, koji je okupirao ne samo KiM, već i Toplicu i da iracionalnim, istorijski netačnim informacijama skrenu s teme“, rekao je Đurić.
Delegacija Beograda je, kaže, odgovorila racionalnim pristupom i nepristajanjem da tema ZSO bude bilo skinuta sa dnevnog reda, bilo preimenovana na neadekvatan način koji ne bi odražavao statusno neutralnu formu razgovora, preneo je Tanjug.
„Ne pada nam na pamet da razgovore o ZSO pretvorimo u razgovore o položaju nacionalnih manjina, niti ćemo pristati da srpski narod bude tretiran na KiM kao nacionalna manjina“, rekao je Đurić.
„Nema napretka u razgovorima dok ZSO ne bude sprovedena u potpunosti, onako kako je dogovoreno 2013. i 2015. godine“, poručio je Đurić.
Pročitajte još:
- Novi strah u Prištini: Srpska zajednica opasnija od korone
- Zajednica srpskih opština – kamen spoticanja i za Prištinu i za Beograd
- Tači: Postoji opasnost da se stvori „Republika Srpska“ na Kosovu