Tihanovska: Lukašenko će biti primoran na pregovore sa opozicijom

Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko biće primoran da pregovara sa opozicijom, izjavila je bivši predsednički kandidat na izborima u Belorusiji Svetlana Tihanovska.
Sputnik

„Protesti neće utihnuti, štrajkovi neće utihnuti, jer Belorusi jasno razumeju šta žele. A žele da se održe novi pošteni izbori na kojima mogu da izaberu novog predsednika... Sve ide svojim redom, pomoću mirnih demonstracija i štrajkova vlasti će, naravno, biti prinuđene da pregovaraju sa Koordinacionim savetom“, rekla je Tihanovska u intervjuu za „Eho Moskve“.

Prema njenom mišljenju, „ beloruski narod će primorati na pregovore gospodina Lukašenka ili njegove predstavnike“. U tim mogućim pregovorima, glavni zahtev opozicije biće „da Lukašenko ode“, istakla je liderka opozicije.

„Ovi (novi) izbori biće slobodni, transparentni, svaki građanin Belorusije moći će da učestvuje na njima. Pitanje je da li će gospodin Lukašenko imati moralno pravo da učestvuje na njima nakon što je beloruski narod apsolutno izgubio poverenje u njega i ne želi da ga vidi ni kao kandidata“, smatra ona.

Predstavnici beloruske opozicije, koji ne priznaju rezultate predsedničkih izbora, formirali su Koordinacioni savet za predaju vlasti. Državno tužilaštvo je s tim u vezi pokrenulo postupak u skladu sa članom 361 Krivičnog zakona o pozivima na akcije usmerene na štetu nacionalnoj bezbednosti Republike Belorusije. Prema ovom zakonu, predviđena je zatvorska kazna do pet godina. Članovi Predsedništva Koordinacionog saveta pozvani su na saslušanje u Istražni komitet kao svedoci. Savet opozicije tvrdi da su svi ciljevi i metode koje on određuje legalni i zasnovani na Ustavu zemlje.

Situacija u Belorusiji

Masovni protesti opozicije počeli su u Belorusiji 9. avgusta, nakon predsedničkih izbora. Prema podacima Centralne izborne komisije, na izborima je pobedio aktuelni predsednik Aleksandar Lukašenko sa 80,1 odsto osvojenih glasova. Opozicija nije priznala rezultate izbora i smatra da je pobedila Svetlana Tihanovska.

Prvih dana protesta, snage bezbednosti su za razbijanje demonstranata koristile vodene topove, suzavac, šok-bombe i gumene metke. Kasnije je policija prekinula da rasteruje demonstrante i primenjuje silu. Tokom protesta privedeno je oko sedam hiljada demonstranata, a hospitalizovano nekoliko stotina ljudi, među kojima i pripadnici policije. Poginule su tri osobe.  

Pročitajte još:

Komentar