Opozicija pozvala na dijalog o mirnoj predaji vlasti u Belorusiji

Bivša kandidatkinja za predsednika Belorusije i liderka beloruske opozicije Svetlana Tihanovska je nakon sastanka u Litvaniji sa prvim zamenikom državnog sekretara SAD Stivenom Biganom izrazila spremnost da reši krizu u zemlji putem dijaloga o  mirnoj predaji vlasti, saopštila je pres-služba štaba Tihanovske.
Sputnik
„Uvek smo govorili da smo spremni za dijalog i težimo mirnom rešavanju situacije. Otvoreni smo za posredovanje međunarodnih organizacija u cilju lakšeg dijaloga“, izjavila je Tihanovska.

Takođe je dodala da beloruska opozicija zahteva „nepristrasnu istragu prestupa koje su beloruske vlasti počinile“ nad svojim narodom“.

„Istovremeno pozivamo sve zemlje da poštuju suverenitet i teritorijalni integritet Belorusije. Samo će beloruski narod odlučivati o svojoj budućnosti na novim fer i slobodnim izborima“, istakla je Tihanovska.

Zahvalila Amerikancima za podršku

Tihanovska je takođe zahvalila američkoj strani „za podršku koju pružaju beloruskom narodu, koji zahteva poštovanje svog izbora“, saopštio je štab političarke.

Na sastanku sa američkim diplomatom, Tihanovska je istakla da izbori u Belorusiji 9. avgusta nisu bili „ni slobodni ni pravedni“, i istakla je da, prema njenom mišljenju, predsednik Aleksandar Lukašenko „nema podršku i beloruskog naroda, ni međunarodne zajednice“.

Svetlana Tihanovska je nakon izbora u Belorusiji otputovala u Litvaniju, zajedno sa šeficom svog štaba Marijom Moroz. Tihanovska je inicirala formiranje Koordinacionog saveta za prenos vlasti. Generalno tužilaštvo Belorusije je zbog toga pokrenulo krivični postupak.

Situacija u Belorusiji

Masovni protesti opozicije počeli su u Belorusiji 9. avgusta, nakon predsedničkih izbora. Prema podacima Centralne izborne komisije, na izborima je pobedio aktuelni predsednik Aleksandar Lukašenko sa 80,1 odsto osvojenih glasova. Opozicija nije priznala rezultate izbora i smatra da je pobedila Svetlana Tihanovska.

Prvih dana protesta, snage bezbednosti su za razbijanje demonstranata koristile vodene topove, suzavac, šok-bombe i gumene metke. Kasnije je policija prekinula da rasteruje demonstrante i primenjuje silu. Tokom protesta privedeno je oko sedam hiljada demonstranata, a hospitalizovano nekoliko stotina ljudi, među kojima i pripadnici policije. Poginule su tri osobe.  

 

Komentar