Pre primene leka, pacijenta treba da pregleda lekar, a takođe je neophodno da mu se izmeri temperatura. Nakon toga, osoba treba da bude pod lekarskim nadzorom pola sata.
Vakcinacija je kontraindikovana kod trudnica i dojilja, kao i ako postoje:
— preosetljivost na bilo koju komponentu
— istorija ozbiljnih alergijskih reakcija
— akutne infektivne i neinfektivne bolesti
Oni koji su pretrpeli akutne infektivne i neinfektivne bolesti mogu da primenjuju lek dve do četiri nedelje nakon oporavka ili remisije. Sa blagim respiratornim virusnim infekcijama i akutnim zaraznim bolestima gastrointestinalnog trakta, vakcinacija je moguća nakon što se temperatura normalizuje.
Vakcinu treba primenjivati oprezno kod:
— hroničnih bolesti jetre i bubrega
— izraženih poremećaja rada endokrinog sistema (šećerna bolest)
— teške bolesti hematopoetskog sistema
— epilepsije, moždanog udara i drugih bolesti centralnog nervnog sistema;
— bolesti kardiovaskularnog sistema
— primarne i sekundarne imunodeficijencije
— autoimunih bolesti
— plućne bolesti, astme, kao i kod pacijenata sa dijabetesom i metaboličkim sindromom, sa alergijskim reakcijama i ekcemima.
Neželjeni efekti mogu biti drhtavica, povišena temperatura, glavobolja i opšta slabost. Ređe se primećuju mučnina, dispepsija, smanjeni apetit i ponekad povećanje regionalnih limfnih čvorova.
Ministarstvo zdravlja Rusije registrovalo je prvu na svetu vakcinu za prevenciju kovida 19, koju je razvio Istraživački centar za „Gamaleja“ u saradnji sa Ruskim fondom za direktne investicije.
Vakcina je dobila naziv „Sputnik V“. Direktor Fonda za direktne investicije Kiril Dmitrijev saopštio je da je fond dobio prijave iz više od 20 zemalja za kupovinu milijarde doza ruske vakcine protiv virusa korona. Istovremeno, on je istakao da je Rusija dogovorila proizvodnju vakcina u pet zemalja, a raspoloživi kapaciteti omogućavaju proizvodnju 500 miliona doza godišnje.
Pročitajte još: