Na pitanje novinara „da li ste zakasnili na žurku na Arktiku?“, Pompeo je odgovorio: „Da, ,malo smo zakasnili. Ali nema veze! Ja sam i ranije kasnio na žurke, pa sam se dobro zabavljao“.
Kako je rekao, „duboko je ubeđen da im njihove zapadne vrednosti daju osnovnu ideju o tome da mogu biti transparentni i otvoreni, da mogu izgraditi čvrstu ekonomiju i pritom održavati bezbednost“.
„Mi ćemo učiniti to i na Arktiku. Učinićemo to, suprotstavivši se Rusiji kao član NATO-a. Transatlantski savez je stvaran i moćan i, uprkos tome što nismo bili tamo na samom početku, stići ćemo tamo zajedno kako bismo postigli da sve bude kako treba“, istakao je Pompeo.
Prema njegovim rečima, Amerika je navodno bila „previše naivna“.
„Mislim da smo svi bili malo naivni, gledajući kako interesi ne samo Rusije, nego i Kine postaju sve agresivniji. Ali ako je to izbor naših protivnika, ako su oni odlučili da se tu takmiče, mi ne možemo samo okrenuti drugi obraz“, objasnio je američki državni sekretar.
Iz Rusije je više puta saopštavano da aktivnost NATO-a na Arktiku vodi ka napetosti i destabilizaciji situacije. Prošle godine je ruska strana izvestila da NATO aktivno povećava borbenu obuku svojih snaga u tom regionu, kao i da raste obaveštajna aktivnost.
Pročitajte još:
- Koliko godina će trebati Americi da dostigne snagu ruske ledolomačke flote
- Američki ugao: Rusija najspremnija za zauzimanje Arktika
- Američki mediji: „Pretnja“ Rusije i Kine ─ okidač za gomilanje Trampovih ledolomaca na Antarktiku