On je na taj način odgovorio na pitanje novinara da je ruskog predsednika zadovoljio odgovor turskog kolege Redžepa Tajipa Erdogana, tokom nedavnog telefonskog razgovora, a nakon odluke turskih vlasti da Aja Sofiju ponovo pretvore u džamiju.
Peskov je dodao da među pravoslavcima u Rusiji crkva u Istanbulu ima posebno, sakralno značenje i u tome treba tražiti razloge za emotivnu reakciju na dešavanja, uključujući i reakciju patrijarha.
„Mi smo zvanično govorili: to je unutrašnje pitanje Turske, i mi ne možemo da se mešamo i nećemo. Za nas je važno da Aja Sofija ostane deo kulturnog nasleđa Unesko u tom vidu kako je sada, i da se omogući pristup svima koji stignu u Tursku, bilo da su to turisti ili drugi. Mi smo od turskih kolega i predsednika Erdogana čuli da će biti očuvan status Aja Sofije kao spomenika Unesko i da će biti otvorena za sve i zbog toga smo zadovoljni“, naveo je Peskov.
Turski predsednik je 10. jula potpisao Ukaz kojim se Aja Sofija ponovo pretvara u džamiju.
Aja Sofija je spomenik svetske kulturne baštine i mnoge zemlje sveta su apelovale na Tursku da učini to što je naumila jer će time dovesti do raskola između hrišćanskog sveta i Turske.
Izgrađena u šestom veku za vreme cara Justinijana. Predstavljala je simbol pravoslavlja, ali i moći Vizantije sve do pada Carigrada 29. maja 1453. godine kada je turski sultan Mehmed Drugi Osvajač ušavši u grad obavio molitvu u ovog bogomolji. Time je simbolično postala džamija, a Carigrad prestonica Osmanske imperije.
Pročitajte još: