Halilzad je istakao da je od potpisivanja sporazuma prošlo 135 dana, što je, prema njegovim rečima, „ključna etapa“. U skladu sa sporazumom, koalicija na čelu sa SAD trebalo je da u tom vremenskom periodu smanji broj trupa u Avganistanu na 8.600 ljudi. Do potpunog povlačenja vojske, prema dokumentu, treba da dođe u roku od 14 meseci od dana potpisivanja sporazuma.
„Sjedinjene Američke Države su revnosno radile na ispunjenju obaveza prve etape, koje su preuzete u okviru sporazuma, a koje uključuju smanjenje broja oružanih snaga i povlačenje iz pet baza. NATO je srazmerno smanjio trupe“, navedeno je u saopštenju predstavnika SAD na Tviteru.
Istovremeno, američki činovnik, koji je želeo da ostane anoniman, rekao je avganistanskom televizijskom kanalu „Tolo njuz“ da su baze locirane u provincijama Helmend, Uruzgan, Paktika i Lagman.
Poboljšanje na skoro svim „frontovima“
Halilzad se osvrnuo i na pitanje oslobođenja zarobljenika, rekavši da se i na tom polju primećuje „veliki napredak“.
„Pokret ’Taliban‘ i Avganistan uspeli su da razviju logistiku za održavanje međuavganistanskih pregovora. Nijedan Amerikanac nije poginuo zbog nasilnih akcija talibana. Odnosi u regionu su se poboljšali. Ali je neophodno napredovati i u borbi protiv terorizma“, istakao je specijalni predstavnik.
On je dodao da su razmere nasilja u Avganistanu svakako velike.
Mirovni sporazum između SAD i talibana
Sjedinjene Američke Države i talibani potpisali su mirovni sporazum kojim je rat u Avganistanu okončan posle 18 godina. Ovo je najduži rat koji su SAD vodile u svojoj istoriji.
Sporazumom čijem je potpisivanju prisustvovao i američki državni sekretar Majk Pompeo, predviđeno je da će SAD i NATO povući sve vojnike iz Avganistana u roku od 14 meseci, a početak međuavganistanskog dijaloga najavljen je za mart posle dogovora o razmeni zarobljenika.
Pročitajte još: