Državni savet - najviši administrativni sud Turske u četvrtak je razmotrio pitanje o promeni statusa Aja sofije i njenom pretvaranju u džamiju. Državni savet smatra da je za promenu statusa hrama dovoljan ukaz predsednika države, saopštila je grčka televizija ERT. Odluka će biti objavljena u roku od 15 dana.
„Sudeći po propagandi koja se vodila u Turskoj, reč je o odluci da se hram Aja Sofija pretvori u džamiju... Zbog čega se tursko rukovodstvo s nepoštovanjem odnosi prema osećanjima miliona hrišćana, miliona pravoslavnih vernika?“, izjavio je za televizijski kanal „Rusija 24“ portparol Moskovske patrijaršije, mitropolit volokolamski Ilarion.
On smatra da je optimalna odluka turskog lidera Kemala Ataturka iz 1934. godine, koji je „kako bi pomirio sve“, odlučio da zdanje pretvori u muzej, otvoren za svakog posetioca.
Prema mišljenju mitropolita Ilariona, sada je nemoguće vraćati se u srednjovekovno vreme, kada je Aja Sofija pretvorena u džamiju pošto su Turci Osmanlije osvojili Vizantiju.
„Živimo u višepolarnom svetu, višekonfensionalnom svetu, potrebno je odnositi se s poštovanjem prema osećanjima vernika. Jasno je da je Turska u ovom trenutku zemlja s većinskim muslimanskim stanovništvom, ali veoma dobro poznajem Istanbul i tamo ne fali džamija. Odmah pored Aja Sofije nalazi se Plava džamija, koja radi, može se posećivati. Ne razumemo zbog čega je potrebno upravo sada pretvarati hram Aja Sofija u džamiju“, naveo je mitropolit.
On je dodao da je jasno da je to izazvano unutrašnjom političkom situacijom u Turskoj i time što je predsednik Turske stao na stranu onih koji pozivaju da se hram pretvori u džamiju, ali da je taj čin „u današnjim uslovima nedopustivo narušavanje slobode veroispovesti“.
„I to je, naravno, ne samo unutrašnja stvar Turske, kako sada govore mnogi turski činovnici – to je spomenik zajedničkog hrišćanskog, svetskog značaja, a mi s velikom tugom prihvatamo ono što se događa oko tog hrišćanskog hrama“, zaključio je predstavnik Ruske pravoslavne crkve.
Turski lider Redžep Tajip Erdogan je ranije javio da će Državni savet Turske razmotriti mogućnost da se promeni statu hrama (koji sada ima status muzeja). Prema rečima šefa turske diplomatije Mevluta Čavušoglua, njegova zemlja ima pravo da promeni status hrama i da ga pretvori u džamiju, nezavisno od stava drugih država.
Hram Svete Sofije u Carigradu više od hiljadu godina bio je najveći hram u hrišćanskom svetu. Nakon što su Osmanlije osvojile Carigrad, što je dovelo do pada Vizantijske imperije, hram je pretvoren u džamiju. Osnivač savremene turske države Kemal Ataturk je dekretom ovo zdanje 1934. godine proglasio muzejom, koji je uključen na spisak Svetske kulturne baštine Uneska.