Prema njegovim rečima, SAD takođe modernizuju svoje naoružanje, ali ne povećavaju broj tehnike.
„Moramo se suočiti sa sve većim izazovima koji dolaze od Rusije i Kine, i reagovati na njih. Ne možemo zatvoriti oči na to. Zbog toga, kada se Rusija i Kina kreću putanjom koja je drugačija od naše, mi moramo preduzeti ono što odgovara našim nacionalnim interesima i interesima naših saveznika“, istakao je Vud.
Stalni predstavnik SAD posebno je ukazao pažnju na opasnost koja dolazi od Kine. Prema njegovim rečima, zalihe nuklearnog oružja u toj zemlji u poslednjih deset godina su se mogle udvostručiti. SAD smatraju da se to može sprečiti, ako strane sklope zajednički sporazum.
„Kina je bila oslobođena od bilo kakvih ograničenja kada je reč o kontroli naoružanja, jer sporazumi, koje su ranije sklopile SAD i Rusija, ne uključuju Kinu. Smatramo da je odavno vreme da i Kina sedne za pregovarački sto. Nastavićemo da insistiramo na tome“, rekao je Vud.
Ranije su Sjedinjene Američke Države objavile da razmišljaju o produženju sporazuma o strateškom naoružanju sa Rusijom, koji ističe 2021. godine, ali predlažu da se proširi na širok spektar novog oružja, koje nije obuhvaćeno trenutnim sporazumom, a takođe predlažu da se u sporazum uključi i Kina. Kina je izjavila da nije zainteresovana za takve pregovore.
Pročitajte još:
- Rusija i Amerika počinju pregovore o kontroli nuklearnog naoružanja
- Putin na samitu BRIKS-a: Zabrinut sam zbog kontrole naoružanja
- Bivši diplomata Stejt departmenta: SAD i Rusija treba da produže sporazum o strateškom naoružanju