„Nećemo se takmičiti, jer su moje kompetencije jasne za proces dijaloga“, rekao je Hoti, prenela je prištinska RTK.
Proces će, tvrdi, biti transparentan i ni o čemu se neće dogovarati iza „zatvorenih vrata“.
Ponovio je da je vlada uklonila sve prepreke u dogovoru s međunarodnim partnerima kako bi dijalog sa Beogradom bio nastavljen, ali je dodao da ako u određenom roku ne bude postignut uspeh u tom procesu, mere reciprociteta bi mogle biti vraćene.
Prema pisanju prištinskog portala „Ljajmi“, Hoti je rekao da je vlada obavestila opoziciju o okvirima pod kojima će dijalog biti nastavljen, ali da se opozicija ponela nezainteresovano.
„Usvojili smo okvir dijaloga unutar koalicije i obavestili opoziciju. Ono što svi moraju znati, jeste da je proglašavanje nezavisnosti trajni proces o kojem niko ne može pregovarati“, rekao je Hoti.
Prištinska „Gazeta ekspres“ je prenela da je, prema Hotiju, prvi princip platforme očuvanje „teritorijalnog integriteta Kosova“ .
Kao drugi je naveo da sporazum o normalizaciji odnosa treba da bude u skladu s kosovskim ustavom i najzad, da taj dokument treba da obezbedi „ustavnu organizaciju Kosova“.
Cilj je, kazao je Hoti, „trajno uzajamno priznavanje, a ne model dve Nemačke, članstvo Prištine u UN i priznanje kosovske nezavisnosti od preostalih pet zemalja-članica EU“.
Hoti je istakao i važnost ukidanja Rezolucije 1244 SB UN o Kosovu.
Najavio je da će se Priština baviti i svim, kako kaže, otvorenim pitanjima, „nestalima i ratnom štetom“, prenosi Tanjug.
Delegaciju za pregovore, dodao je, činiće svi lideri političkih partija, a u okviru njegovog kabineta biće formiran Savet eksperata. Od parlamenta će, kaže, tražiti da formira komisiju za dijalog, koju bi trebalo da vodi opozicija.
Pročitajte još: