Iako nije najatraktivnija destinacija za turiste koji dolaze u Rusiju, ovaj grad ipak nudi uvid u rusku arhitekturu različitih epoha, istoriju zemlje i prirodne lepote.
Grad je osnovan 1586. godine i smatra se jednom od najstarijih naseobina u Sibiru. Kroz istoriju je bio važan trgovački centar, a danas slovi za univerzitetski grad sa zapadnim koloritom — velikim tržnim centrima, restoranima..
Tjumen oduševljava i čistoćom i urednošću, predivnim pogledom koji se pruža od reke Tura i kontrastom koji prave stara zdanja i savremene višespratnice.
Most zaljubljenih, piše Ziler, posebno se izdvaja.
„A ispod mosta ’mrtva priroda‘ od brodova od aprila okovanih ledom reke Ture“, piše „Frankfurter rundšau“.
Tu su i zapadnosibirski termalni izvori, otkriveni sredinom prošlog veka, a novinar skreće čitaocima pažnju i na činjenicu da se u obližnjem selu Pokrovsko rodio Grigorij Raspućin.
U članku se napominje da u Tjumenju žive pripadnici različitih nacionalnosti koji se bave tradicionalnim zanatima, a kulturna raznolikost koja ih krasi, predstavlja posebnu vrednost.
„Onaj koji stigne dovde, dočekaće sibirsko gostoprimstvo — ne samo topao prijem, nego i bogato posluženje“, navodi se u članku.
Sve ovo još ipak nije dovoljno da veći turistički talas zapljusne ovaj sibirski grad i on i dalje ostaje u senci jezera Bajkal i okoline Irkutska.
Ipak, ima nešto u čemu je Tjumenj lider u odnosu na ostale ruske gradove, a to je „indeks sreće“, ističe „Frankfurter rundšau“.
Pročitajte još: