Ekspert je naglasio da je korona "vrlo žilava" infekcija i može dugo da se zadržava na različitim površinama, što takođe povećava rizik od novih slučajeva oboljenja.
Pri tome, Mehtijev je uveren da kineske vlasti neće dozvoliti drugi talas virusa korone.
"U Kini je na snazi najsavršeniji sistem praćenja kretanja građana tokom epidemije: lični QR-kodovi pokazuju lokaciju kretanja poslednje dve nedelje. Na ulazu u metro stoje laserski teplovizori", ukazao je on.
U javnim ustanovama u Kini posetiteljima mere temperaturu, beleže vreme njihovog ulaska, uzimaju lične podatke, u stambene zgrade mogu ući samo njihovi vlasnici, dodao je lekar. Po njegovim rečima, Kinezi se odgovorno odnose prema propisima koji omogućavaju da se obuzda širenje virusa. Mehtijev je primetio da mere koje Kina preduzima omogućavaju da se u kratko vreme odredi kretanje svih inficiranih i da se hitno počne lečenje.
Pri tome, stručnjak navodi da problem može nastati u slučaju mutacije nove korone.
"Nova epidemija je moguća ako dođe do mutacije virusa. On može postati sezonski i manje smrtonosan", smatra ekspert.
Ranije je bilo saopšteno da je, nakon dugo vremena, u Vuhanu za poslednja dva dana bilo otkriveno šest novih slučajeva infekcije koronom, dok se još 615 osoba nalazi pod posmatranjem. Mnogi u ovome vide početak novog talasa korone u Kini.