Portal navodi da su lideri evropskih vlada i država iz tog razloga održali samit o Zapadnom Balkanu, tokom koga su se dogovorili da će novčano pomoći zemljama regiona u borbi protiv virusa korona. Naime, Kina, Rusija i Turska šire svoj uticaj u tom području i predstavljaju geopolitičke konkurente Evrope. Istovremeno, balkanske zemlje još čekaju kada će im otvoriti vrata saveza, prenosi nemački list.
Međutim, kako se navodi, ne veruju svi na Zapadnom Balkanu u evropsku perspektivu. Portal podseća da se predsednik Srbije Aleksandar Vučić početkom aprila „efikasno okrenuo“ od EU.
On je tom prilikom izjavio da „evropska solidarnost ne postoji, i da samo Kina može pomoći Srbiji“, ističe portal.
U tom momentu EU je uvela zabranu na izvoz medicinskih zaštitnih sredstava, dok je Kina isporučivala u Beograd maske i drugu opremu. Predsednik Vučić nazvao je lidera Kine drugom i bratom, ističe se.
„A Vučić nije bilo ko. On je predsednik najveće zemlje na Zapadnom Balkanu. Pored toga, Evropska komisija je računala da će upravo s njim uspeti da vode pregovore i da sarađuje. U Briselu su se nadali da će Srbija postati primer za ostale male zemlje u regionu. Zbog toga je 'zaokret' koji je napravio Vučić bio 'signal uzbune' i očigledno je ubrzao neke procese“, navodi autor članka.
Ističe se da je EU ukinula zabranu izvoza medicinskih zaštitnih sredstava, a Evropska investiciona banka izdvojila je 3,3, milijarde evra za pomoć u borbi protiv pandemije. Brisel je izdvojio 38 miliona evra za direktnu finansijsku podršku regionu.