Fejsbuk Crvenu armiju proglasio opasnom organizacijom: Uklanja fotografije sa Zastavom pobede

Korisnici društvene mreže Fejsbuk žale se da ta mreža uklanja postove s fotografijom na kojoj se vidi Zastava pobede na Rajhstagom u Berlinu na kraju Drugog svetskog rata.
Sputnik

Obrazloženje je da se „krše društvene norme kada je reč o opasnim ljudima i organizacijama“. Norme, kako se navodi u obrazloženju, „imaju za cilj da se spreči nanošenje štete bilo kome u stvarnom svetu“.

Društvena mreža navodi da autori postova ne treba da podržavaju teroriste, aktivnosti zasnovane na netrpeljivosti, masovna ili serijska ubistva, trgovinu ljudima, nasilje ili kriminal.

Fejsbuk Crvenu armiju proglasio opasnom organizacijom: Uklanja fotografije sa Zastavom pobede

Na koji je način znamenje pobede u Drugom svetskom ratu povezano s tim pravilima nije precizirano, prenela je RIA.

„Ako to nije sramota onda ja ne znam značenje te reči. Dve minute nakon postavljanja slike ona je bila blokirana“, piše jedan od korisnika Fejsbuka Sergej Zvjagincev.

Nakon što su se ljudi žalili, mreža je neke fotografije odblokirala.

Zastava koja se zavijorila nad Rajhstagom postala je simbol pobede nad nacizmom.

Napad na nacistički parlament trajao je od 28. aprila do 2. maja 1945. godine.

Trupe Crvene armije su tokom operacija opsade Berlina zauzele Rajhstag, zgradu nemačkog Parlamenta 30. aprila 1945. godine. Fotografija crvenoarmejaca koji postavljaju sovjetsku zastavu na zgradu Rajhstaga obišla je svet i praktično označila savezničku pobedu u Drugom svetskom ratu. Istog dana ubio se i Adolf Hitler.

Svet 2020. godine obeležava 75. godišnjicu pobede nad fašizmom i kapitulacije nacističke Nemačke.

U okviru projekta „75 godina od Velike pobede“, Sputnjik vam predstavlja ekskluzivne materijale o Drugom svetskom i Velikom otadžbinskom ratu. Saznajte sve o najvećim bitkama i herojima Drugog svetskog rata, čitajte svedočenja preživelih, komentare stručnjaka, pogledajte dokumente koje je deklasifikovalo rusko Ministarstvo odbrane, arhivske fotografije i video-snimke.

Pročitajte još:

Poslednji Hitlerov dan ili kakav je poklon maršal Konjev dobio u čast Pobede

► Sklonište i grob: Priča o Hitlerovom podzemnom bunkeru

Istorija u kadru: Slike najboljeg sovjetskog ratnog fotografa

Komentar