Udar „trećeg fronta“: Sovjetski plakati iz Drugog svetskog rata

Sputnik

Glavni zadatak sovjetske propagande u teškim ratnim godinama bio je da održava moral i borbeni duh vojnika, ali i civila.

Plakati su podsticali ljude na borbu protiv neprijatelja, ali i nudili uputstva i važne informacije — kako prepoznati neprijateljske avione, ugasiti vatru i pružiti prvu pomoć ranjenicima. Zato se za ratne plakate govorilo da su „treći front“.

Svet 2020. godine obeležava 75. godišnjicu pobede nad fašizmom i kapitulacije nacističke Nemačke.

U okviru projekta „75 godina od Velike pobede“, Sputnjik vam predstavlja ekskluzivne materijale o Drugom svetskom i Velikom otadžbinskom ratu. Saznajte sve o najvećim bitkama i herojima Drugog svetskog rata, čitajte svedočenja preživelih, komentare stručnjaka, pogledajte dokumente koje je deklasifikovalo rusko Ministarstvo odbrane, arhivske fotografije i video-snimke.

Pogledajte još:

► Foto-galerija: Ofanziva na Berlin — bitka koja je značila kraj nacističke Nemačke

► Foto-galerija: Istorija u kadru — Slike najboljeg sovjetskog ratnog fotografa

► Foto-galerija: Put do pobede ― u koloru: Novi život fotografija iz Velikog otadžbinskog rata

1 / 17
Slika oklopne škorpije sa kandžastim pipcima u obliku svastike, iza crvene granice, prikovane za zemlju crvenim bajonetom, pojavila se na ulicama kada većina naroda u Sovjetskom Savezu još nije imala vremena da shvati šta se dešava. Prvi sovjetski poster u Drugom svetskom ratu bio je rad mladog umetnika Alekseja Kokorekina. Ova brza umetnička reakcija imala je izuzetnu važnost: bilo je potrebno usmeriti konfuziju ljudi u mržnju prema neprijatelju. Na slici: Aleksej Kokorekin — „Udri fašističkog gada“, 1941. godina.
2 / 17
Mnogi poznatiji plakati pojavili su se dan kasnije – 24. juna. Među njima i rad Umetničkog kolektiva Kukriniksi „Nemilosrdno ćemo razoriti i uništiti neprijatelja!“.
3 / 17
Najpoznatiji propagandni poster pojavio se u julu 1941. godine. Na slici: Iraklij Toidze — „Majka Otadžbina zove!“, 1941. godina
4 / 17
Aleksej Kokorekin: „Smrt fašističkim gujama“, 1941. godina.
5 / 17
Plakati su podsećali i na to da je neophodno da se sve snage i resursi usmere u borbu protiv neprijatelja. Na slici: Viktor Deni, Nikolaj Dolgorukov — „Svaki udarac čekićem je udarac po neprijatelju“, 1941. godina.
6 / 17
Viktor Korecki: „Narod i vojska su nepobedivi“, 1941. godina
7 / 17
Plakati su formirali mišljenje javnosti, stvarajući jasnu negativnu sliku neprijatelja. Na slici: Viktor Deni — „Spoznao je fašistički lešinar da nismo jagnjad!“, 1944. godina.
8 / 17
Viktor Deni: „Istrebljenje fašističkog legla — zauvek“, 1945. godina
9 / 17
I pored evidentnih neslaganja SSSR-a, SAD i Velike Britanije tokom Drugog svetskog rata, saveznici su formirali čvrstu antihitlerovsku koaliciju. U borbi protiv nacizma, aktivno je korišćena propaganda. Viktor Korecki — „Evropa će biti slobodna!“, 1944. godina.
10 / 17
Viktor Ivanov: „Tako će i biti!“, 1945. godina
11 / 17
Umetnički kolektiv Kukriniksi: „Bratski narodi zakazali sastanak iznad neprijateljskog grada — nacistička Nemačka puca svaki put kad se rukuju“, 1941. godina
12 / 17
Nikolaj Dolgorukov: „Smrvićemo neprijatelja!“, 1945. godina
13 / 17
Nikolaj Dolgorukov: „Potpisano... Tako će i biti!“, 1945. godina
14 / 17
Umetnički kolektiv Kukriniksi: „Zlom neprijatelju ćemo odseći sve puteve, neće se osloboditi ovog čvora!“
15 / 17
Viktor Ivanov: „Razvićemo nad Berlinom zastavu pobede!“, 1945. godina
16 / 17
Viktor Ivanov: „Pobedili smo! Slava našem velikom narodu, narodu-pobedniku!“, 1945. godina
17 / 17
Mihail Gordon, Lav Orehov i Ana Petrova: „Slava pobednicima!“, 1945. godina
Komentar