Kuleba je rekao da o ovoj temi razgovara sa predstavnikom predsednika u Republici Krim Antonom Korenevičem i da sa njim razvija „strategiju, koncept i viziju okupiranog Krima“.
„Prvi zadatak je kako zadržati okupirani Krim na strateškom dnevnom redu, da se ovo pitanje ne bi zaboravilo. Drugo je kako osiguravamo efikasnost sankcija protiv Krima. Treće, koje dodatne međunarodne instrumente možemo privući kako bismo izvršili pritisak na Rusiju“, precizirao je diplomata.
Napomenuo je da postoji još nekoliko zadataka, od kojih je strateški „kako će Krim biti vraćen Ukrajini“.
„Apsolutno sam uveren da će se to dogoditi. To nije diplomatska fantazija, već potpuno pragmatična računica“, rekao je Kuleba i dodao da tim ukrajinskog Ministarstva spoljnih poslova i drugih institucija zemlje stalno rade na tom planu.
Krim je ušao u sastav Rusije u martu 2014. godine, nakon referenduma održanog posle državnog prevrata u Kijevu. Za ujedinjenje sa Rusijom glasalo je 96,77 odsto birača Republike Krim i 95,6 odsto stanovnika Sevastopolja. Ukrajina i dalje smatra Krim svojom privremeno okupiranom teritorijom. Prema rečima predsednika Rusije Vladimira Putina, pitanje Krima je konačno zatvoreno.
Pročitajte još: