Autori članka ističu da se već sada mogu izvući neki zaključci iz potresa, koje je izazvala pandemija virusa korona. Prvo, svetski poredak, izgrađen nakon Drugog svetskog rata pod okriljem SAD u 21. veku više ne odgovara stvarnom odnosu sila u svetu. Prema mišljenju autora, taj svetski poredak je počeo da se urušava i pre virusa korona – još od raspada komunističkog bloka, 1989. godine.
Kraj Hladnog rata, raspad Sovjetskog Saveza i razvoj Kine postepeno su lišavali svetski poredak ravnoteže, koja se zasnivala na američko-sovjetskoj konfrontaciji, navodi se.
Autori smatraju da je uspon Kine odigrao ključnu ulogu u destabilizaciji tog poretka.
Činjenica da je Svetska zdravstvena organizacija sa zakašnjenjem upozorila međunarodnu zajednicu na opasnost pandemije, svedoči o tome koliko ta organizacija zavisi od Pekinga, smatra autor članka.
Prema mišljenju novinara, SAD danas više ne igraju ulogu svetskog lidera, kao u 20. veku.
„Donalda Trampa su morali da ubeđuju da učestvuje na virtuelnim međunarodnim sastancima, kojima je predsedavao. Čak i kada bi se održali, ti sastanci nisu donosili rezultate, a ispostavilo se da je Savet bezbednosti UN – paralizovan“, piše „Mond“.
Ni evropsko jedinstvo nije izdržalo napad pandemije, smatra autor članka.
Nenaoružani pred virusom, koji nisu bili u stanju da predvide, EU nije bila u stanju da pruži podršku zemljama koje su najviše stradale od pandemije, ističe se.
„Ako želi da utiče na formiranje pouzdanijeg i pravednijeg svetskog poretka nakon krize, Evropa bi trebalo da preispita sopstvenu ekonomiju, solidarnost i odlučost“, zaključuje se u članku.
Pročitajte još: