Kako se navodi u članku, Bart Hendriks, koga je portal „Spejs rivju“ okarakterisao kao osobu koja „dugo prati ruski svemirski program“, smatra da se protivsatelitski sistem pravi u okviru programa „Burevesnik“. Ističe se da se Rusija opredelila za „mikrosatelite, koji izvode manevre u pravcu svojih meta u niskim Zemljinim orbitama i onesposobljavaju ih“.
Američki list ističe da su Hedriksovi dokazi „veoma ubedljivi“ i podseća na fotografiju iz 2018. godine, na kojoj se nalazi ruski „MiG-31 sa velikom crnom raketom, smeštenom ispod trupa“.
Kako se navodi, fotografija je nastala tokom praćenja „aktivnosti Instituta za aero-nautiku 'Gromov' u Žukovskom kod Moskve“. U članku se ističe da je raketa „prilično velika“ za klasu „vazduh-vazduh“ ili „vazduh-zemlja“, ali zato njena veličina odgovara „protivsatelitskom oružju“.
Pozivajući se na otvorene izvore, Hendriks tvrdi da je Rusija „započela rad na projektu 1. septembra 2011. godine“.
Prema mišljenju autora članka, „najubedljivija činjenica koja govori u prilog tome je da Rusija od 2013. godine sprovodi orbitalna testiranja tzv. satelita-inspektora“.
Hendriks smatra da „analiza javno dostupnih ruskih onlajn izvora praktičko ne ostavlja nikakve sumnje da su MiG-31BM i raketa deo šireg antisatelitskog projekta“.
Podsetimo, ranije je Svemirska komanda SAD saopštila da Rusija navodno testira protivsatelitske rakete za direktno presretanje. Vojni ekspert Aleksej Leonkov je saopštio da je Rusija u stvari testirala raketu A-235 „Nudolj“.
Pročitajte još: