„Drago mi je da mogu da saopštim da je zahvaljujući opštoj situaciji i multilateralnim naporima u Venecueli stvoren pogodan momenatza ponovno uspostavljanje demokratije. Zatražio sam od svog tima da aktualizuje naše planove o otvaranju američke ambasade u Karakasu, kako bismo bili spremni da čim (predsednik Venecuele Nikolas) Maduro ode sa vlasti, ponovo podignemo našu zastavu“, istakao je Pompeo.
Pompeo je na istoj konferenciji za novinare još optužio Iranda je prethodnih dana venecuelanskim vlastimaisporučio „pomoć nepoznatog karaktera“ i zatražio obustavu letova u Venecuelu iranskog avio-prevoznika „Mahan ejra“.
Podsetimo, ranije je Ministarstvo spoljnih poslova Venecuele oštro reagovalo na predlog Majka Pompea da se u Venecueli formira prelazna vlada, saopštivši da nikada neće pristati na vladu pod nečijim pokroviteljstvom. Prema Pompeovom predlogu, privremenu vladu bi trebalo da priznaju i Karakas i opozicija, a ta vlada bi bila na čelu zemlje do sledećih predsedničkih izbora, nakon čega bi, ako izbori budu „pošteni“, usledilo ukidanje američkih sankcija.
Prethodno je Pompeo u martu objavio da je Ministarstvo pravde Sjedinjenih Američkih Država optužilo aktuelnog predsednika Venecuele Nikolasa Madura i još nekoliko predstavnika rukovodstva te zemlje za umešanost u trgovinu drogom, a Stejt department je za informacije o Madurovoj umešanosti ponudio nagradu od 15 miliona dolara.
Ranije je američki predsednik Donald Tramp za vreme godišnjeg obraćanja Kongresu izjavio kako namerava da sruši vladu Nikolasa Madura.
Situacija u Venecueli
Nakon što su početkom 2019. godine u Venecueli započeli masovni protesti protiv legitimnog predsednika zemlje Nikolasa Madura, američki državni sekretar Majk Pompeo je izjavio da Vašington više neće priznavati vlast na čelu sa Madurom, koji je sa svoje strane objavio prekid diplomatskih odnosa sa Vašingtonom.
Pored toga, američke vlasti su pored nekoliko drugih zemalja podržale Huana Gvaida, predsednika Nacionalne skupštine koju kontroliše opozicija, a koji se dva puta proglašavao za „privremenog predsednika“. Drugu „zakletvu“ položio je ovog januara.
U Moskvi su Gvaidov „predsednički status“ nazvali nepostojećim.