Vated je izjavio je da se radi o preminulima u poslednjih nekoliko nedelja, za koje nije zvanično potvrđeno da su bili žrtve kovida 19. Zdravstveni i pogrebni sistemi u ovom gradu u potpunom su kolapsu od početka pandemije.
Vlasti su za sada uspele da sahrane samo 600 tela i sada se suočavaju sa tužbama rođaka preminulih. Neki od onih koji su izgubili svoje najbliže nisu mogli da podignu tela, nekima su sanduci izručivani na ulici ispred kuće, a mnogi podaci o umrlima su izgubljeni i sada je pitanje da li će tela ikada biti nađena. Više od šeststo sahrana u nedelju obavljeno je bez pratnje i podaci o umrlima i mestu sahranjivanja mogu se naći na internet portalu gradskih vlasti.
Žitelji iz okoline groblja Paskvales podelili su video-snimke hladnjača koji u pratnji policije ulaze na parcele.
Na snimku se čuju uznemireni građani, koji se žale na otužni miris iz kamiona i na činjenicu da iz njega teče krv.
Gradonačelnica Sintija Viteri, koja se već izborila s bolešću, naredila je da se ovi kamioni iskoriste za čuvanje preminulih.
Ispred bolnica učestale su scene tuča sa čuvarima jer ljudi traže da preuzmu tela. Džimi Lopez, koji već pet dana spava ispred bolnice govori: „Došao sam sa svim potrebnim papirima da s groblja preuzmem telo moje tašte. Evo već pet dana čekam s temperaturom i još ne mogu da je nađu“.
Poslednjih nekoliko nedelja prizori iz Ekvadora liče na apokalipsu. S obzirom da nema mogućnosti da se proizvede dovoljno sanduka ili nađe dovoljno grobnih mesta, ljude sahranjuju u kartonskim kutijama ili ostavljaju u vrećama da leže nedeljama. Građani po društvenim mrežama šire snimke napuštenih tela nasred ulica i zapomaganja onih koji nisu mogli da sahrane svoje najbliže.
„Misle da čine dobro delo zato što doniraju ove kutije, ali one su beskorisne, zato što se cepaju i otvaraju! Kada se tela naših rođaka u njima predugo čuvaju, ovlaže se i otvore. A ako ih budemo prevozili po kiši, šta ćemo onda?“, pita se jedan od građana.
U Ekvadoru je prvi slučaj korone otkriven 29. februara i od tada su, po zvaničnim informacijama, od posledica virusa preminule 333 osobe. Ipak, s obzirom da je zdravstveni sistem potpuno otkazao, smatra se da su ove brojke potpuno netačne i da se zapravo radi o nekoliko hiljada žrtava. Vlasti ukazuju na to da se autopsija na umrlima nije vršila, a Horhe Vated je pre dve nedelje izjavio da će broj umrlih ubrzo dostići 2,5 – 3,5 hiljade samo u toj provinciji.
Gvajakil je žarište epidemije u zemlji i prema zvaničnim podacima, 70 posto zaraženih se nalazi upravo tu. S obzirom da je to i lučki grad, oni građani koji nisu u mogućnosti da sahrane svoje bližnje, voze ih čamcima i bacaju u more.