Ima li Kuba lek: Recept države koja se bori protiv korone mnogo bolje od moćnijih zemalja /video/

„Interferon Alfa 2B leči virus korona“. Ovakve objave povodom čudotvornog kubanskog leka mogli smo da vidimo na socijalnim mrežama širom sveta. Do zabune je došlo kada je lično kubanski predsednik Migel Dijaz Kanel, na svom tviteru napisao da Kina koristi interferon u lečenju Kovida-19.
Sputnik

Tvrdnja je istinita, međutim ovo nije ni univerzalni lek ni vakcina, već antivirusno sredstvo koje pomaže pri lečenju obolelih pacijenata.

​U jeku pandemije Kuba se ipak nosi za zarazom bolje nego mnoge zemlje u svetu. Od 11 miliona stanovnika na ostrvu je registrovano svega 457 zaraženih i 12 umrlih.

Razgovarali smo sa Mišelom Moralesom Saurom iz kubanskog grada Trinidad kako bismo saznali u čemu je tajna.

Nije lek protiv korone, ali je dobra preventiva

„Ovde u Trinidadu su otkrivena prva tri slučaja virusa korona na ostrvu. Doneli su ga italijanski turisti. Konkretno, u našem gradu ima 6 potvrđenih slučajeva. Ljudi su odmah reagovali i otišli u bolnicu a zatim su izolovani i oni, i njihove porodice, ali i oni koji su sa njima kontaktirali. Trenutno se nalazim na plaži i upravo ovde dovode ljude iz okoline Trinidada i izoluju ih. Radi se o ljudima koji nemaju nikakve simptome ali su bili u kontaktu sa zaraženima. Za njih su izdvojili turističke vile i 24 sata su pod nadzorom lekara i policije da se ne bi desilo da neko proba da izađe. Mada, koliko znam, svi poštuju karantin i za sada nije bilo nikakvih problema“.

Mišel objašnjava na koje načine se lekari bore protiv bolesti — „Mi imamo Interferon Alfa 2B o kome se mnogo priča u štampi ovih dana jer kažu da leči koronu. Takođe imamo i neke homeopatske preparate koje se daju zdravim ljudima, ali koji su u rizičnim grupama, kako bi im se poboljšao imunitet. Infektolozi kažu da se interferon daje i rizičnim grupama kao preventivno sredstvo i da smo zapravo upravo zbog toga uspeli da zaustavimo širenje virusa“.

Ponosni na svoje lekare

Reč „izolacija“, koju danas čujemo na svakom koraku, na Kubi ima drugi smisao. Zemlja se već više od 60 godina bori sa međunarodnom blokadom zbog koje i danas ne može da uveze potrebnu medicinsku opremu.

Dok Amerika odbija predlog da se sankcije ukinu bar u vreme pandemije, Kuba čak i u ovakvim uslovima rešava da pomogne ostalim zemljama i svoje lekare šalje u Italiju, Andoru, francuske zamorske teritorije kao što su Gvadalupe ili Martinika i nekoliko latinoameričkih zemalja.

„Ovde na Kubi smo jako ponosni na svoje lekare i u zemlji i u svetu i to se vidi svake večeri u 9 kada celo ostrvo aplauzom čestita medicinskim radnicima i svima onima koji nam pomažu da izađemo iz krize“, kaže Morales Saura.

Reč „izolacija“ na Kubi nije nova

Na Kubi nije uveden policijski čas, ali, kako nam kažu, građani poštuju mere koje je uvelo ministarstvo zravlja. Zatvorene su škole, teretane i diskoteke, a restorani rade sa ograničenim radnim vremenom. Mnogi su svoje lokale zatvorili kako bi zaustavili širenje virusa. 

„Ja mislim da se izolacija oseća mnogo manje na Kubi nego u ostalim zemljama. Na ulici nema mnogo ljudi, jer poštujemo savete stručnjaka, ali nemamo osećaj velike opasnosti. Ja imam mnogo prijatelja i u Španiji i u Italiji i vidim da se nalaze u užasnom psihičkom stanju. Prestrašeni su. Ovde nije tako. Ako treba da izađemo — izađemo, nosimo maske, ali život teče dalje. Oni mi svi pričaju kako su kao u zatvoru i u pravoj depresiji. Možda je razlog što mi nismo toliko negativni to, što nema mnogo obolelih, ali napominjem da je pravi Kubanac veseo čak i u najgoroj situaciji” - poručuje Mišel.

Možda kubanski izum, Interferon, nije sredstvo koje će spasiti svet od pandemije, ali jedno je sigurno — od Kubanaca možemo naučiti mnogo o solidarnosti, a najviše o tome kako da i u ovim teškim trenucima ostanemo pozitivni.


Pročitajte još:

Komentar