Ovaj dramatičan poslednji izveštaj sa terena referisala je za Sputnjik dopisnik RTS-a iz Rima Marinela Ražnatović koja ocenjuje da bi sve ovo moglo skupo da košta Italiju.
Karantin produžen: Italija ne uspeva da se izbori sa virusom
Uprkos uvođenju karantina u Lombardiji i drugim severnim regijama, u Italiji za samo 24 časa preminuo je isti broj ljudi kao svih prethodnih dana od pojave koronavirusa - 133. Dramatično je porastao i broj zaraženih koronavirusom.
Hiljade ljudi, pre svega u Lombardiji, pokušalo je da se domogne vozova ili da automobilima napuste blokiranu regiju. Stotine policajaca i zdravstvenih radnika proveravali su putnike, ali mnogi su uspeli da prođu.
Zašto je uopšte došlo do tako brzog širenja epidemije u zemlji u srcu razvijene Evrope i koje su šanse da se ona zaustavi?
Naša sagovornica kaže da dvonedeljna izolacija nije dala željeni rezultat, pa se Vlada odlučila za nove mere kako bi se sprečilo širenje virusa.
„Faktički se sad ide na vreme izolacije od 40 dana, zato što osoba može da bude pozitivna, a da nema simptome čak tri nedelje. Kada oboli, to uglavnom traje dve nedelje, a kada ozdravi, mora da se sačeka još nedelju dana, jer je i tada pozitivna na virus“.
Mentalitet širi virus
Na severu Italije zatvoreni su svi muzeji, bioskopi, pozorišta, zabranjena su venčanja, sahrane, fudbalske utakmice igraju se bez publike, ali je zemlja po broju zarađenih odmah iza Kine. Došao je do izražaja nacionalni mentalitet, u tome je najveći problem, kaže Marinela Ražnatović.
„Problem je nedisciplina. Mladi se ponašaju krajnje neodgovorno, i dalje se masovno okupljaju. Zato je ministar zdravlja Roberto Speransa objavio da osobe koje ne poštuju mere protiv zaraze mogu biti uhapšene i čak kažnjene zatvorom do pet godina. Međutim, u anketama koje možemo videti na televiziji, veliki broj mladih kaže da ih mere vlade ne zanimaju, da ona ne može da im zabrani da izlaze i da se provode“.
Naša sagovornica dodaje da ovako neodgovorno ponašanje mladihzapravo ugrožava stare koji su najčešća meta virusa. U proseku, oni koji su umrli od posledica koronavirusa u Italiji imali su više od 81 godinu. Mladi retko oboljevaju, ali se pokazalo da vrlo lako prenose virus, kaže.
„Upravo zbog toga sada svi, od predsednika države, preko premijera i medicinskih stručnjaka insistiraju da se promeni ponašanje, da svi moraju da smanje aktivnosti. To znači da što više borave u kućama, da se što manje druže“.
Ključni dan – 31. mart
Dan D za Italiju je 31. mart, tada će biti poznato da li je produženi karantin ispoštovan, odnosno da li je dao željene rezultate. Do tada avio-kompanija "Al Italija" neće leteti iz Rima za Beograd, a obustavila je i sve međunarodne letove sa milanskog aerodroma "Malteza".
Naša sagovornica kaže i da je interesantno posmatrati koliko je svet globalizovan, jer je epidemija koja je do juče bila hiljadama kilometara daleko sada bukvalno paralisala srce Evrope. Zanimljivo je i kako se sada ponaša zemlja iz koje je virus stigao, koja se izborila upravo disciplinom, odnosno kakve je preporuke dala svojim građanima u Italiji. U poslednja dva dana svi restorani, barovi i prodavnice koje drže Kinezi su zatvoreni, kaže dopisnik RTS-a iz Rima.
Sad se Kinezi plaše Italijana
„Apsolutno sve što drže Kinezi je zatvoreno, to znači da su oni dobili direktivu iz svog centra da moraju da zatvore. Dopisnik RAI-ja iz Kine kaže da je u Kini trenutno najveći strah od Kineza koji dolaze iz Evrope, posebno iz Italije, da će im ponovo doneti koronavirus u zemlju, sada kada epidemiološka situacija jenjava“, kaže.
Iako kafići primaju samo određeni broj gostiju, koji moraju da budu udaljeni jedan metar, ona primećuje da, uprkos svim merama izolacije, tržni centri i dalje rade, novina je samo to što su zatvoreni vikendom.
Italija je i po broju umrlih i po broju zaraženih, kojih je sada više od 7300, na drugom mestu posle Kine, a od početka epidemije umrlo je 366 pacijenata.