Prema njegovim rečima, Rusija je „nastavila da širi vojnu infrastrukturu na Arktiku 2019. godine“.
„Tokom godine Rusija je produžila postojeće piste i izgradila je nove na nekoliko aerodroma na krajnjem severu“, navodi se u pisanom izveštaju, koji je O'Šonesi predao Senatu.
On je istakao da je zabrinut, jer je Rusija rasporedila obalski sistem „Bastion“ na poluostrvu Čukotka, kao i zbog toga što je lansirala raketu „Oniks“.
„S obzirom da je raspoređen na severoistoku Rusije, taj sistem ne samo da je u stanju da kontroliše pristup Arktiku preko Beringovog moreuza, nego ima mogućnost da napada kopnene mete u nekim delovima Aljaske skoro bez upozorenja“, istakao je američki vojni zvaničnik.
On je takođe podsetio na namere Kine da „iskoristi ekonomski potencijal regiona“.
2020. godina - ključna za razvoj hipersoničnog oružja
Šef strateške komande SAD Čarls Ričard je u obraćanju Senatu ukazao da SAD ne streme nuklearnoj dominaciji nad Rusijom i Kinom, niti trci u naoružanju.
Prema njegovim rečima, program SAD za modernizaciju nuklearnih snaga ne predviđa njihovo širenje.
„Mi ne stremimo paritetu“, naglasio je on.
Prema njegovim rečima, 2020. je „ključna godina za razvoj hipersoničnog oružja“.
„Pentagon počinje aktivno da sprovodi letačka testiranja u brojnim oblastima i priprema industrijsku bazu za proizvodnju hipersoničnihsistema“, navodi Ričarda Senatu.
Američki zvaničnik je podsetio da će to „obezbediti trajno, vidljivo i globalno prisustvo, koje ima za cilj da utiče na ponašanje protivnika u svim fazama sukoba bez prekoračenja nuklearnog praga“.
„Pored toga, hipersonični sistemi će obezbediti efikasan potencijal obuzdavanja“, naglasio je Ričard.