Na redu je Egipat: Amerika bi da zaustavi ruski Su-35 na letu za Kairo

Pentagon i Stejt department su u zajedničkom pismu egipatskim vlastima zapretili sankcijama ukoliko nabave ruske lovce Su-35. Ovakvom reakcijom u ruskoj stručnoj javnosti niko nije iznenađen.
Sputnik

Pretnje, ucene i zastrašivanja su već postale prepoznatljiva praksa Vašingtona prema „neposlušnim“ zemljama i predstavljaju jasan primer nelojalne konkurencije.

„Vol strit žurnal“ navodi da su američki državni sekretar Majk Pompeo i šef Pentagona Mark Esper pozvali u pismu egipatskog ministra odbrane da odustane od sporazuma sa Rusijom o kupovini ruskih lovaca. U pismu se ističe da će novi veliki dogovori o naoružanju sa Rusijom u najmanju ruku otežati razmenu vojnih informacija sa SAD, kao i američku vojnu pomoć Egiptu.

Prema rečima neimenovanog predstavnika Stejt departmenta, dogovor o kupovini ruskih lovaca može dovesti do toga da Vašington izrekne sankcije Kairu. Ovaj posao između Rusije i Egipta, kako navode izvori, dogovoren je krajem prošle godine i podrazumeva isporuku više od 20 aviona u vrednosti od dve milijarde dolara. Sama isporuka, kako tvrde mediji, trebalo bi da počne u periodu 2020–2021. godine.

Na redu je Egipat: Amerika bi da zaustavi ruski Su-35 na letu za Kairo

List navodi da su zvaničnici Pentagona lično upozorili i komandanta egipatskih vazduhoplovnih snaga na neželjene posledice sporazuma, uz napomenu da su se ucene i zastrašivanje Vašingtona poklopile sa posetom ruskog ministra odbrane Sergeja Šojgua Kairu.

Šojgu je u ponedeljak stigao u Kairo da bi prisustvovao četvrtom sastanku zajedničke rusko-egipatske komisije o vojno-tehničkoj saradnji. Tokom posete, Rusija je ponudila Egiptu pomoć u jačanju odbrambenih sposobnosti zemlje.

Kairo neće podleći ucenama?

Ruski vojni eksperti kažu da Egipat, koji je danas jedan od vodećih uvoznika ruskog oružja, verovatno neće podleći američkoj uceni i kupiće borbene avione Su-35. Podsećajući da je Vašington pokušavao da izvrši pritisak i na druge zemlje, poput Turske, zbog kupovine ruskog naoružanja, eksperti ocenjuju da SAD nisu spremne za fer konkurenciju na globalnom tržištu oružja i da ponovo pribegavaju užasnoj praksi pritiska na suverene države koje biraju najbolje oružje za odbranu.

„Pritisak će biti ogroman. Nažalost, svet se već duže vreme suočava sa takvim potezima Amerike koja na tržištu oružja umesto konkurentnošću nastupa prisilom, prinudom. Vidimo kako se oni ponašaju prema Turskoj, a sada je na red došao Egipat. Nema sumnje da će se i druge zemlje suočiti sa istim problemom. Mislim da nije teško dati odgovor na pitanje zašto SAD to rade, s obzirom da gube trku na tržištu oružja. Amerikanci su prosto počeli da koriste silu, primoravaju, zavrću ruke svojim partnerima kako bi progurali svoje oružje“, kaže za Sputnjik ruski vojni ekspert Aleksandar Žilin.

Avion Su-35 jedan je od najboljih u svetu višenamenskih lovaca 4++ generacije, izuzetnih manevarskih mogućnosti, a uspešno je testiran i u Siriji.

Eksperti ocenjuju da ruski lovac prevazilazi zapadne modele po brzini, manevarskim sposobnostima i razmerama. Takođe je, kako smatraju stručnjaci, bolji od zapadnih konkurenata u bliskoj borbi.

„Mislim da ovo nije nikakvo ’rusovanje‘, ali naši avioni su jeftiniji od zapadnih i Su-35 potpuno odgovara potrebama Egipta, uključujući i potrebu da se suprotstave avijaciji NATO-a i SAD. Oni su im dovoljni. Najvažnija je obuka pilota, ali mi možemo da im obučimo posade tako da im niko u regionu ne može parirati“, kaže Žilin.

Egipat će proći kao Turska

Ukoliko se SAD zaista odluče na uvođenje nekih mera protiv Egipta, veruje se da one neće biti ozbiljne. Najverovatnije će se Vašington ograničiti na delimično rezanje ekonomske pomoći Egiptu, čiji je deo i vojna komponenta. Ali, oni će tada sebi naneti štetu, jer u okviru te pomoći Egipat, pre svega, kupuje američko oružje. Zbog toga će se SAD, kao i u slučaju Turske, ograničiti na zastrašivanja, usvajanje blažih sankcija, ali neće ići na ozbiljne mere.

Moguće je delimično zamrzavanje vojno-ekonomske pomoći, ali ni to, verovatno, neće dugo trajati.

Jedan Su-35 može na megdan sa pet F-35

„Najvažniji ’razlozi‘ su se već čuli — govori se o nelojalnoj konkurenciji, da Amerika ponovo hoće da bude velika, da Amerika hoće da promoviše sopstvenu ekonomiju i ekonomske projekte… I to je apsolutno razuman i racionalan interes svake zemlje. Ali, zašto je to nelojalna konkurencija? Amerikanci stvarno proizvode dobru vojnu tehniku i umesto da se takmiče nekakvim ekonomskim pokazateljima, dostignućima i kvalitetima, oni pokušavaju to da proguraju silom i da kazne one koji odbijaju da kupuju američke proizvode. To je apsolutno necivilizovano i to će se pre ili kasnije vratiti Americi kao bumerang“, kaže stručnjak za Ameriku Aleksandar Domrin.

Napominjući da je u SAD reč „necivilizovanost“ najveća uvreda koja se može izreći oponentima, Domrin smatra da bi Rusija trebalo češće da ukazuje Vašingtonu na njegovu „necivilizovanost“ i da ga poziva na „civilizovano ponašanje“.

Ruski vojni eksperti ističu da se danas vojno-tehnička saradnja Rusije i Egipta uspešno razvija. Kairo je danas jedan od glavnih kupaca ruskog naoružanja, a nedavno su održane i zajedničke rusko-egipatske vojne vežbe protivvazdušne odbrane „Strela prijateljstva-2019“.

Komentar