„Što se tiče pitanja realizacije Zajedničkog sveobuhvatnog akcionog plana za rešavanje iranskog nuklearnog programa, veoma smo uznemireni. Ova uznemirenost nije se pojavila danas i juče, nego u maju prošle godine, kada su Sjedinjene Američke Države prkosno objavile o svom povlačenju iz ovog sporazuma“, rekao je Lavrov na konferenciji za medije u Moskvi.
„Stiče se utisak da iz više razloga, uključujući očigledno jak pritisak Vašingtona, evropske zemlje lagodno pronalaze način da za nastalu situaciju okrive Iran, ignorišući prvobitni uzrok trenutne krize, a to je kategoričan jaz između Sjedinjenih Američkih Država i ovog sporazuma“, smatra Lavrov.
„Sjedinjene Američke Države ne samo što su prekršile svoje sopstvene obaveze, grubo kršeći međunarodno pravo, već su i prilično arogantno, uz pretnje kaznama i sankcijama, zabranile svim drugim zemljama sveta da realizuju Zajednički sveobuhvatni akcioni plan za iranski nuklearni program“, objasnio je Lavrov.
„Stoga je Vašington — i u tome je koren problema — zahtevao od svih da ne rade ništa od onog što se očekuje od Irana prema Akcionom planu. Od Irana se traži da učini sve bez izuzetka, a zauzvrat oni ne daju ništa.“
On je dodao da će Rusija osigurati da sve učesnice poštuju odredbe Zajedničkog sveobuhvatnog akcionog plana o iranskom nuklearnom problemu i potvrđuje spremnost za realizaciju sporazuma.
Ranije je iranski predsednik saopštio da će Teheran od 6. novembra četvrti put odbiti da ispuni svoje obaveze iz nuklearnog sporazuma i početi da koristi centrifuge za obogaćivanje uranijuma u postrojenju Fordo ubrizgavanjem gasa. Iran je u sredu počeo da ubrizgava gas u centrifuge u nuklearnom postrojenju u Fordou.
Iran i „šestorka“ međunarodnih posrednika (Rusija, SAD, Velika Britanija, Kina, Francuska i Nemačka) zaključili su 14. jula 2015. istorijski sporazum o rešavanju dugogodišnjeg problema iranskog nuklearnog programa — Zajednički sveobuhvatni akcioni plan, čija implementacija skida sa Irana ekonomske i finansijske sankcije koje su ranije uveli SB UN, SAD i Evropska unija. Plan je stupio na snagu 16. januara 2016. godine.
Sporazum u svom prvobitnom obliku nije preživeo ni tri godine: Sjedinjene Američke Države su u maju 2018. najavile jednostrano povlačenje iz njega i vraćanje strogih sankcija Iranu. Od tada Vašington neprestano stvara sankcioni pritisak, pokušavajući da dobije ustupke od Teherana.