Lazanski je konstatovao da je za njega iznenađenje to što su Turci uopšte pristali da kupe ruske rakete, jer su se već jednom debelo predomišljali u vezi sa kineskim raketama: na kraju su čak otkazali narudžbinu, iako su već bili dali depozit.
Mišića je pitao kakve su, prema njegovom mišljenju, šanse da SAD na taj potez Ankare zaista odgovore i kako bi mogle da odgovore, s obzirom na to da su već pretile Turskoj sankcijama, izbacivanjem turskih pilota, otkazivanjem isporuke aviona F35…. Upitan da li će Donald Tramp zaista ispuniti najavljeno, Mišić je konstatovao da je oštar odgovor SAD opcija koja je već duže vreme na stolu.
„Zaista sam iznenađen sam da se sve ovo između Rusije i Turske na kraju realizovalo. Očekivao sam pokušaje nove trgovine od strane SAD. Sve što se desilo je zapravo jak udar na NATO i ogromna pobeda strategije Vladimira Putina, iako se radi samo o četiri kompleksa S 400“, kaže Mišić.
Uskoro reakcija Vašingtona
Reakcija SAD nije bila očekivano brza, dodaje naš sagovornik, i Tramp je reagovao blago, ali ovo je svakako veliki geopolitički potres. Pitanje je šta sve stoji iza čitavog „dila“, ali najvažnije je pitanje šta to znači za jedinstvo Zapadne alijanse, koja ne može da opstane bez svojih baza u Turskoj, naglašava Mišić.
Upitan da li očekuje da će se Amerikanci zaista odvažiti da Ankari uvedu sankcije, Mišić odgovara da ističe vreme i da će Vašington uskoro morati da reaguje i izjasni se o svojoj poziciji.
„U pitanju je celokupan odnos Turske prema Zapadu, jer se Turska u ovoj situaciji polako profiliše kao globalna sila“, objašnjava Mišić.
Složena igra
S druge strane, Aleksandar Pavić je podsetio da ne postoji nijedno pravilo koje Ankari zabranjuje da kupuje rusku tehniku, dodajući da su u čitavoj ovoj stvari presudni interesi vojno-industrijskog kompleksa, ali i izraelskog lobija u Americi.
„Svedoci smo veoma složene geopolitičke situacije, jer trenutno se Izrael i Turska takmiče oko novih izvorišta gasa u Mediteranu. Izrael, Kipar i Grčka imaju podršku SAD, a Turska pokušava da ’uđe u priču‘ preko turskog dela Kipra, koji jedino ona priznaje. Dakle, kao što sam rekao, veoma, veoma složena situacija“, kaže Pavić.
Šta sa NATO bazama
Rusi su bili svesni koliki će razdor S-400 da izazove između Ankare i Vašingtona, dodaje Pavić i slaže se s tezom Milana Mišića da je sad najvažnije pitanje sudbina NATO baza na teritoriji te države.
„Kriznu situaciju definišu rizični potezi. Donald Tramp je impulsivan, radi po instinktu, on nema neko veliko znanje ni i politici, ni o doktrini, pre svega je biznismen, ne udubljuje se u detalje, ali to je u ovoj situaciji na neki način dobro. On sve radi ’na veliko‘, ali je po mom mišljenju bolje imati nekog s kim ste načisto, nego da imate posla s onima koji se prave da su liberalni, da su humanisti, pa vas onda bombarduju. Bolje je znati na čemu ste“, konstatuje Pavić.
Naš sagovornik dodaje da je Trampu neophodan jedan pravi spoljnopolitički uspeh.
„Iako je američki predsednik više ideolog nego političar, iako pokušava da sklopi poslove i radi transakciono, on ovakav kakav je zapravo veoma odgovara vojno-industrijskom lobiju u SAD“, zaključuje Pavić.
Emisiju „Na nišanu Miroslava Lazanskog”, u produkciji Sputnjika, slušajte uživo, ponedeljkom od 17 do 18 sati na talasima Radija Novosti, na frekvenciji 104,7 megaherca, ili je pratite uživo, u video-formatu, na našem internet portalu i profilima Sputnjika i Radija Novosti na društvenim mrežama.
Snimak emisije možete pogledati bilo kada nakon emitovanja na našem internet portalu, kao i na jutjub kanalu Sputnjik Srbija.