Kosačov: Istraga o MH17 usmerena samo na krivicu Rusije i ustanika

Međunarodna grupa za istragu o padu malezijskog „boinga“ na liniji MH17 2014. godine iznad Donbasa, sve ove godine je obrađivala jednu jedinu verziju — o krivici Rusije i ustanika, smatra šef Komiteta Saveta Federacije za međunarodne poslove Konstantin Kosačov.
Sputnik

„Bez obzira na zvučan naziv, grupa je sve ove godine marljivo obrađivala jednu jedinu verziju — o krivici Rusije i ustanika, oslanjajući se pritom na sporne podatke omraženog i pseudonezavisnog izvora ’Belingket‘, koji je formiran samo dva dana pre pada ’boinga‘“, napisao je Kosačov na svom profilu na Fejsbuku.

Kosačov smatra da nema smisla ulaziti u rasprave i diskusije o sumnjivim argumentima istražne grupe, ili negirati nešto što je rađeno izvan vidnog polja Rusije i bez adekvatne saradnje sa ruskom stranom.

Međunarodna istražna grupa je 19. juna objavila imena četvorice osumnjičenih za pad „boinga“, a to su Rusi Igor Girkin, Sergej Dubinski i Oleg Pulatov, kao i Ukrajinac Leonid Harčenko.

Istraga smatra da su oni umešani u dopremanje raketnog kompleksa „Buk“ na poziciju u Donbasu i u napad na malezijski „boing“. Predstavnik Zajedničke istražne grupe je rekao da će oni biti optuženi za ubistvo, a za njima će biti raspisana međunarodna poternica. Zajednička istražna grupa je saopštila da će suđenje o padu MH17 početi 9. marta 2020. godine u Holandiji.

Zajednička istražna grupa, koja, pod rukovodstvom Glavnog tužilaštva Holandije i bez učešća Rusije, vodi istragu o okolnostima pada, ranije je saopštila da je „boing“ oboren iz raketnog sistema „Buk“, koji pripada 53. raketnoj brigadi Oružanih snaga Rusije iz Kurska.

Zamenik glavnog tužioca Rusije Nikolaj Viničenko je izjavio da je ruska strana predala Holandiji ne samo podatke sa ruskih radara, nego i dokumentaciju koja svedoči o tome da je raketa „buk“, koja je oborila „boing“, pripadala Ukrajini, ali da su istražitelji tu informaciju ignorisali.

Predsednik Rusije Vladimir Putin rekao je ranije da Rusiji nije dozvoljeno učešće u istrazi o avionskoj nesreći na istoku Ukrajine, a da će Moskva moći da prizna rezultate istrage samo ako bude učestvovala u njoj u punoj meri.

Sve rakete, čije je motore prikazala holandska komisija za istragu o padu MH17, uništene su posle 2011. godine, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.

Malezijski „boing“ koji je leteo iz Amsterdama u Kuala Lumpur linijom MH17 pao je 17. jula 2014. godine u blizini Donjecka. Poginulo je svih 298 putnika i članova posade. Kijev je za obaranje aviona optužio ustanike u Donbasu, koji su saopštili da ne raspolažu sredstvima koja bi im omogućila da obore letelicu na takvoj visini.

Komentar