Kuda dalje: Indija pruža ruku Rusiji i Kini zbog udaraca Amerike

Suočeni su sa problemima podjednako i Rusija i Kina, a u poslednje vreme ni Indija nije mimo toga, jer i ona potpada pod američke udarce. Verujem da će to biti sastanak na kojem će se detaljno razmatrati globalna svetska pitanja, a svako će delovati sa svojih pozicija i svojih interesa, ocenjuje bivši ambasador Srećko Đukić.
Sputnik

Indijski premijer Narendra Modi predložio je ruskom predsedniku Vladimiru Putinu da održi poseban, trilateralni sastanak Rusije, Kine i Indije u okviru samita G20 koji će se održati krajem juna u Osaki.

Da li Rusija, Kina i Indija spremaju zajednički odgovor Americi

Srećko Đukić, nekadašnji ambasador Srbije u Belorusiji, za Sputnjik kaže da se tokom samita ove grupe održavaju brojni sastanci, a da je sada svakako interesantno da je Indija, koja je u sporu sa Sjedinjenim Američkim Državama, predložila sastanak sa Rusijom i Kinom.

„Mislim da se tu radi o sagledavanju kuda dalje ide uopšte proces globalizacije, odnosno, deglobalizacije. Suočeni su sa problemima podjednako i Rusija i Kina, a u poslednje vreme ni Indija nije mimo toga, jer i ona potpada pod američke udarce. Verujem da će to biti jedan formalni sastanak na kome će se detaljno razmatrati globalna svetska pitanja i svako će delovati sa svojih pozicija i svojih interesa. Mislim da je poenta u tome, ali ne vidim to kao stvaranje neke protivteže ili antiameričkog saveza“, ocenjuje Đukić.

Kako kaže, to bi bilo loše i za tu trilateralu i za globalni svet.

Susret Putina i Trampa i pre samita G20?

„Pozvao bih se na izjavu predsednika Rusije Vladimira Putina, kada ga je nedavno jedan novinar pitao, čini mi se na Sanktpeterburškom ekonomskom forumu, da li će se Rusija i Kina suprotstaviti američkom unilateralizmu. Putin je odgovorio da to nikako ne znači da su Rusija i Kina saveznici u borbi protiv neke treće zemlje. On naravno nije pomenuo Ameriku ili neku drugu zemlju, ali je podvukao da su odnosi Rusije i Kine jako bliski i u mnogo čemu podudarni“, napominje Đukić.

U tom smislu, dodaje nekadašnji ambasador, predstojeći trilateralni sastanak značajan je u smislu da se razmotri kuda svet dalje ide i koji su dalji američki potezi.

„Nema nikakve sumnje da će Tramp i njegova administracija nastaviti dosadašnju politiku bar do narednih predsedničkih izbora. Tramp sada tu politiku ne bi ni mogao ni smeo da menja, jer se već vidi kao kandidat za drugi predsednički rok. Naime, njegova dosadašnja politika mu je donela određene dividende, a ekonomsku moć je povratila Sjedinjenim Državama, pa mislim da je jasno da će ona trajati do kraja ovog mandata. Tek onda mogu da se razmatraju neke druge varijante“, primećuje Đukić.

Prema njegovim rečima, može se očekivati da će saradnja triju zemalja u okviru BRIKS-a biti jedna od tema predstojećeg sastanka Rusije, Kine i Indije.

Peking uzvraća: Kina otkazala kupovinu soje iz SAD

„To je tema koja apsolutno više ne može da zaobiđe nijedan međunarodni skup. I BRIKS, i Šangajska organizacija za saradnju, i Evroazijska ekonomska unija stalna su tema na svim tim krupnim međunarodnim forumima, jer objektivno gledano, Amerika još ima moć da potresa celokupnu svetsku privredu. To moraju svi da imaju na dnevnom redu i da pokušaju da se zaštite i da trpe što manju štetu. Međutim, važno je naglasiti da nijedna od tih organizacija ne nastupa kao antiamerička organizacija“, kategoričan je Đukić.

Podsetimo, 28. i 29. juna lideri G20 će se okupiti u Osaki, kada će Japan po prvi put biti domaćin ovog skupa. Paralelno sa samitom, sastanci ministara finansija i guvernera centralnih banaka, sastanci ministara inostranih poslova i drugi sastanci održaće se na osam različitih lokacija širom Japana.

Komentar