„Ne mogu da znam (da li će biti sastanka), jer znam da sada traju njihove konsultacije sa Amerikancima, znam da razgovaraju međusobno i da znaju da ne sme da se dozvoli da Pariz bude katastrofa. Ako se bude videlo da se ide u tom smeru, ko zna da li će se Pariz i dogoditi“, rekao je Vučić za RTS.
Predsednik je ponovio da će u Parizu stav Beograda biti jasan, nepromenjen i apsolutno racionalan i civilizacijski razuman — da Priština ukine takse, kako bi se išlo u dijalog, da pokušamo da postignemo kompromis.
„Ali, da postignemo kompromis tako što ćete vi da kažete — ’Kosovo je u ovim granicama‘, a ja ću da ponovim istu rečenicu — Ja smatram da je Kosovo deo Srbije, vi da je nezavisno, i šta ćemo onda? Pošto se svi u svetu prave blesavi kada to slušaju, nije problem — možemo i mi tako, iako to ne odgovara nama i našem ubrzanom rastu“, konstatovao je Vučić.
Dobri smo — ako se ponašamo kako bi Evropa želela
Dobri smo ako se ponašamo kako bi Evropa želela, konstatovao je Vučić na konferenciji na temu saradnje u Evropi, i istakao da, uprkos takvom stavu prema nama, želimo da uđemo u Evropu i da koračamo evropskim putem.
„Dobri smo ukoliko se ponašamo kako bi oni želeli, ali, istovremeno, prvi put ako im, recimo, kažemo da nije Pandorina kutija to što mi ne priznajemo Kosovo, već je otvaranje Pandorine kutije to što ste vi uradili 2008. ili 2006. rušeći Jugoslaviju, onda ćete da naiđete na zid nerazumevanja, ćutanja ili prećutnog prekora, u najboljem slučaju“, rekao je Vučić na konferenciji „Gradimo mostove — pričamo o Evropi“, u organizaciji Fondacije Konrad Adenauer.
Govoreći na temu „Srbija u Evropi“, istakao je da Srbija danas korača svojim evropskim putem, nekad sporije, nekad brže, ali da napretka ima u tome da bude uspešna i uređena zemlja.
„Još imamo vremena da ispravljamo greške i nešto manje da ih pravimo“, naglasio je predsednik Vučić.
Kako je rekao, nikad se nije bolje živelo u Evropi nego danas i sve činjenice na to ukazuju.
„Mi Evropu i danas priželjkujemo, očarani izlogom i dalje često punim skupocenog besmisla, a ona nas, tobož, ne vidi dobro i nekad nas se plaši kao nečeg nepoznatog. Mi na to reagujemo na dva načina — pokazujemo kao da smo je dostojni, ali se istovremeno inatimo. Volimo da živimo evropskim standardom, volimo da imamo izloge kao u Evropi. Ali, ako nam se nešto ne sviđa, makar to bilo i pitanje KiM ili vladavine prava, u isto vreme okrećemo leđa Evropi i govorimo o njenom nepravednom odnosu prema svima nama“, rekao je Vučić.
Međunarodna konferencija Fondacije Konrad Adenauer okuplja eminentne političare, pisce, novinare, naučnike i mlade ljude iz čitave Evrope, navodi se na sajtu Fondacije.
Reč je o tradicionalnom skupu koji Fondacija organizuje svake druge godine u različitim evropskim gradovima.