Dačić je u obraćanju zvanicama i gostima istakao da Srbija ne odustaje ni od diplomatije, ni od kompromisa, kao načina rešavanja sporova, ni kada je reč o pitanju najvišeg državnog prioriteta — pitanju Kosova i Metohije.
„Ostajemo privrženi načelima međunarodnog prava, postignutim dogovorima i spremni smo za dalji dijalog, kada se za njega steknu uslovi“, kazao je ministar.
Kako je naveo, da konstruktivna pozicija Srbije i te kako nailazi na podršku zemalja širom sveta, najbolje potvrđuje podatak da je ukupno 13 država donelo odluku o povlačenju priznanja nezavisnosti Kosova, kao i činjenica da je tzv. Kosovo suočeno sa nemogućnošću da postane član međunarodnih organizacija.
„Nerazumno i veoma štetno odbijanje Prištine da povuče odluku o taksama, kao i uzastopne provokacije i unilateralni potezi, kao što je bio jučerašnji brutalni napad na sever Kosova i Metohije, jasno govore da prištinska strana čini nemogućim održavanje novih rundi dijaloga“, kazao je Dačić.
Kako je naveo, članstvo u Evropskoj uniji predstavlja jedan od strateških spoljnopolitičkih prioriteta Srbije, kao i očuvanje mira i bezbednosti na regionalnom i globalnom planu i bezbednosna saradnja u najširem smislu te reči, a kao važan segment rada Ministarstva na čijem je čelu naveo je i program saradnje sa dijasporom i Srbima u regionu.
„Želim da istaknem da smo posvećenost Zajedničkoj bezbednosnoj i odbrambenoj politici EU potvrdili našom spremnošću da, u skladu sa sopstvenim mogućnostima, doprinesemo evropskim politikama u ovoj oblasti, nastavkom učešća u misijama i operacijama UN i EU“, kazao je Dačić.
On je dodao da Srbija nastavlja sa jačanjem sveobuhvatne bilateralne saradnje sa Ruskom Federacijom i Kinom, sa kojima je vežu strateški odnosi i čelično prijateljstvo.
Šef srpske diplomatije je naveo da je u prethodnih pet godina, koliko je na čelu Ministarstva spoljnih poslova, posetio 102 od 193 države sveta, prešavši više od 1,1 milion kilometara.
Ocenjuje da je u tom periodu srpska diplomatija postigla zavidne rezultate na diplomatskom planu, među kojima su sprečavanje usvajanja rezolucije o Srebrenici u Savetu bezbednosti UN, predsedavanje OEBS-u, sprečavanje članstva tzv. republike Kosovo u Unesku i Interpolu…
Kako je naveo, danas srpska diplomatija ima više od 100 diplomatsko-konzularnih misija u svetu, a na diplomatskim zadacima raspoređeno je 499 diplomatskih i administrativnih službenika u zemlji i 519 u inostranstvu, od čega je 220 angažovano u zemlji, a 260 u inostranstvu.
Prema njegovim rečima, srpska diplomatija je i u prethodnih godinu dana radila vredno i marljivo i to na jačanju sveobuhvatne saradnje sa tradicionalnim prijateljima, na boljim odnosima u regionu, ali i na sticanju novih prijatelja širom sveta.
„Sa ponosom želim da istaknem da je Srbija, samo u poslednjih godinu dana, uspostavila diplomatske odnose sa pet zemalja karipskog i azijsko-pacifičkog regiona“, rekao je Dačić.
Ministar spoljnih poslova naveo je i da je u prethodnom periodu zaključen veći broj sporazuma o relaksaciji viznog režima sa državama širom sveta, a da je prema portalu „Pasport indeks“ srpski pasoš na globalnom nivou na 28. mestu u svetu.
Ministar Dačić dodelio je i povelje na planu diplomatije glumcu Milošu Bikoviću i ambasadorima Slavenku Terziću i Ljiljani Nikšić.
Biković, koji je dobio povelju za izuzetan lični doprinos u promociji Srbije i njenog bogatog kulturnog stvaralaštva u svetu, zahvalio je u ime svih ovogodišnjih laureata, a u svoje ime je rekao da je izuzetno počastvovan, ali da nije siguran zbog čega.
„Radim ono što smatram da bi trebalo da radi svako ko bi se našao u mojoj situaciji. Nisam ja promovisao srpsku kulturu, već sam želeo sebe da istaknem. Srpska kultura i srpsko nasleđe su u svetu mene uzdizale, a ne obratno“, rekao je Biković, preneo je Tanjug.
Prijemu u Narodnoj skupštini, na kojem je obeleženo i 100 godina od osnivanja diplomatskog arhiva u Ministarstvu spoljnih poslova, prisustvovali su predsednica Parlamenta Maja Gojković, ministri Slavica Đukić Dejanović, Vladan Vukosavljević, Goran Trivan, predstavnici diplomatskog kora, među kojima i ambasadori Rusije i Kine, Aleksandar Čepurin i Čen Bo, predstavnici verskih zajednica u Srbiji, potomci Mihajla Pupina, Branislava Nušića, Avrama Petronijevića i drugi.