U Rusiji pripadnike te službe nazivaju „elitnom vojskom“, a pred njene pripadnike stavljaju se veoma ozbiljni zadaci. Prema rečima stručnjaka, danas je Krim najopasniji deo ruske granice zbog provokacija i pretnji koje dolaze iz Ukrajine. Kako bi se sprečile diverzije, FSB koordiniše sa Crnomorskom flotom i vojnim jedinicama.
Graničari su uvek prvi na udaru prilikom obrane zemlje, a svakoga dana na čuvanje ruske državne granice izlazi preko 300.000 ljudi. Rusija se graniči sa više zemalja nego bilo koja druga država sveta — čak 18. Najduža je granica sa Kazahstanom i ona iznosi 7.600 kilometara, a dužina granice na Arktiku je skoro 20.000 kilometara. Dužina kopnene i vodene granice je preko 60.000 kilometara, od čega više od trećine čini kopnena granica.
Granicu godišnje pređe više od 155 miliona ljudi i više od 24 miliona transportnih sredstava. Samo tokom prošle godine zabeleženo je oko 97.000 prekršaja i krivičnih dela na državnoj granici i pograničnoj teritoriji, a privedeno je i optuženo za kršenje administrativne procedure više od 89.000 stranih i ruskih građana.
Granična služba je opremljena najsavremenijom tehnikom i najsavremenijim tehnologijama. U okviru Programa naoružavanja Granične službe FSB-a za period do 2020. godine, „zelene beretke“ su dobile novo naoružanje, borbenu tehniku, bespilotne letelice, komunikacijsku opremu, radarske stanice, različite kamere, senzore i sisteme za nadziranje koji omogućavaju kontrolisanje situacije u (po)graničnom području. U službi su i savremena terenska vozila, uključujući i oklopna, patrolni brodovi, avioni, helikopteri i druga specijalna tehnika.
Avijacija se, između ostalog, koristi i za obletanje i nadziranje udaljenih delova državne granice: na Dalekom istoku, u Sibiru i svuda gde postoje neprohodne oblasti.
Pripadnici Granične službe imaju visoko obrazovanje. Budući oficiri se školuju na Graničnoj akademiji FSB-a i na šest fakulteta u Moskvi, Golicinu, Kurganu, Kalinjingradu, Habarovsku i Anapi.
„Postoje obrazovne institucije u sistemu Granične službe koje obezbeđuju dobro obučeno osoblje. Ono je zaista sposobno da izdrži pretnje koje se danas javljaju na državnoj granici. Nije slučajno što školovanje traje prilično dugo i što oni izučavaju različite specifične nauke, što im u određenoj meri pomaže u rešavanju problema zaštite državne granice“, kaže za Sputnjik zamenik direktora Centralnog graničnog muzeja FSB-a Rinat Ahmetšin.
Prošle godine 28. maja Granična služba Rusije je obeležila jubilej — 100 godina postojanja. Spomenuti datum vodi poreklo iz 1918. godine, kada je Savet narodnih komesara usvojio dekret o osnivanju Graničarske službe Sovjetske Rusije.
Predsednik Rusije Vladimir Putin čestitao je pripadnicima i veteranima Pogranične službe FSB Dan graničara, navodeći da su se u svim vremenima i istorijskim epohama sovjetski i ruski graničari isticali posebnim kvalitetima, pre svega hrabrošću i smelošću.