Rusija je jedina zemlja u svetu koja raspolaže takvim oružjem, a za njega se prvi put čulo tokom govora Vladimira Putina pred Federalnom skupštinom u martu prošle godine.
Putin je ranije „Avangard“ nazvao „adekvatnim i asimetričnim“ odgovorom na američki sistem protivraketne odbrane.
„Avangard“ ima interkontinentalni domet i može da leti u gustim slojevima atmosfere, na granici sa stratosferom, a u stanju je da razvije brzinu od 27 maha. U ovom trenutku to je najbrži objekat na svetu. Pri takvoj brzini praktično nijedan protivraketni sistem neće biti u mogućnosti da ga zaustavi.
Ruski sistem je uneo nervozu u američku vojsku. SAD za sada nemaju sredstva kojima bi mogle da odbiju napad ovakvog oružja, pa je Pentagon u novembru prošle godine pokrenuo program za stvaranje sistema za presretanje hipersoničnog oružja.
Eksperti kažu da za američke radare najozbiljniju pretnju ne predstavljaju samo brzina i manevarske sposobnosti novih raketa, već pre svega njihova neprimetnost. Novo rusko oružje se odlikuje visokim manevarskim sposobnostima i nepredvidivošću, što otežava njegovo praćenje.
Zapadni mediji komentarišu da će hipersonični „Avangard“ omogućiti Kremlju da pretekne SAD i Kinu u toj oblasti.
„Želim da kažem da su najnoviji sistemi oružja koje predstavlja sistem ’Avangard‘ zapravo revolucionarne tehnologije koje trenutno poseduje samo Ruska Federacija, što omogućava određenu prednost u razvoju hipersoničnog oružja. Generalno, ovo je prepoznato i na Zapadu. I američkom vojno-političkom rukovodstvu nije preostalo ništa drugo nego da blefira, tradicionalno ponavljajući da Rusi razvijaju ozbiljno oružje, ali da imaju problema da ih uvedu u službu, odnosno da realizuju takve projekte. Ali, ovih dana smo čuli saopštenja o tome da se taj sistem već uvodi u upotrebu i grubo rečeno, stavljen je na borbeno dežurstvo. Sve to govori o tome da Rusija forsira tehnološki ciklus, vreme koje je neophodno od razvoja do stavljanja u upotrebu i borbeno dežurstvo. To ne može da ne raduje, jer svi znamo da su takvi sistemi oružja garancija suvereniteta Ruske Federacije u ovim uslovima u kojima svet klizi u oružane sukobe“, kaže za Sputnjik ruski vojni komentator Jurij Kotenok.
Komandant ruskih raketnih snaga Sergej Karakajev je rekao da su ruske raketne jedinice za strateške namene počele da dobijaju „Avangard“, a da će ti sistemi krajem godine biti stavljeni u službu.
Ruske raketne trupe se nalaze u određenoj istorijskoj fazi, kada se iz borbenog sastava povlače poslednji raketni sistemi iz Sovjetskog Saveza.
Balističke rakete „Vojvoda“ RS-20B, u NATO krugovima poznate pod imenom „Satana“, dugo su se smatrale najmoćnijim raketama na svetu, ali njih postepeno povlače iz upotrebe. Kao deo Strateških raketnih snaga „Vojvoda“ će i dalje ostati do 2026. godine, ali se paralelno sa tim nastavlja sa uvođenjem u arsenal stacionarnih i mobilnih raketnih sistema pete generacije „Jars“ i „Avangard“.
Prvi svoj puk sa novim hipersoničnim raketama Rusi su već nazvali „avangardnim“, a biće dislociran u Orenburškoj oblasti, u raketnoj jedinici u Jasnenskom, gde je raspoređena sva neophodna infrastruktura.
Inače, „Avangard“ nije u pravom smislu raketa. On je dodatak strateškim raketnim sistemima i čini ga hipersonična manevrišuća bojeva glava. Nosiće ga narednih godina poznate ruske rakete „Sarmat“ (RS-28), a zasad će činiti bojevu glavu interkontinentalnih balističkih raketa UR-100N UTTH „Stilet“.
Posedovanje takvog oružja bez sumnje daje ozbiljnu prednost u sferi oružane borbe. Njegova moć, potencijal, tvrde vojni stručnjaci, mogu biti ogromni, a brzina ga čini neranjivim kada se radi o postojećim sistemima PRO i PVO, jer ga presretačke rakete, jednostavno rečeno, ne mogu stići.
Desetak raketnih sistema „Avangard“ ne samo da će očuvati sposobnosti nuklearne trijade Rusije, nego će ga značajno poboljšati.
Zasad se detalji o razornoj moći i sistemu upravljanja drže u tajnosti. Krajem prošle godine je Ministarstvo odbrane Rusije uspešno testiralo „Avangard“. Raketa je lansirana sa područja Dombarovski u Orenburžju i pogodila je cilj na Kamčatki udaljen oko 6.000 kilometara.
Tako je program testiranja letova rakete sistema „Avangard“ u potpunosti ispunjen.