Doživotna kazna je predviđena za teško ubistvo, silovanje, obljubu nad maloletnom osobom, trudnicom i nemoćnim licem, što je u skladu s predlogom Fondacije „Tijana Jurić“, koji je podržalo oko 160.000 građana.
Doživotna kazna zatvora proširena je i na sva druga krivična dela za koja je prema važećem zakonu predviđena kazna od 30 do 40 godina.
Ta dela su ubistva predstavnika najviših državnih organa, teška dela protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Srbije, udruživanje radi vršenja krivičnih dela, genocid, zločin protiv čovečnosti, ratni zločin protiv civilnog stanovništva, ratni zločin protiv ranjenika i bolesnika, terorizam…
Predviđeno je da osuđenik na doživotni zatvor može uslovno da se otpusti nakon izdržanih 27 godina zatvora.
Međutim, u skladu sa inicijativom Fondacije „Tijana Jurić“ predviđeno je da sud ne može otpustiti osuđenog za krivična dela određena tom inicijativom — za one koji su osuđeni zbog ubistva dece, trudnica i nemoćnih lica.
Predviđene su i strože kazne za povratnike učinilaca krivičnih dela.
Pooštravaju se kazne za zlostavljanje i mučenje, nasilje u porodici, poresku utaju, ubijanje i zlostavljanje životinja, sprečavanje službenog lica u vršenju službene radnje, napad na službeno lice u trenutku vršenja službene radnje, učestvovanje u grupi koja sprečava službeno lice u vršenju službene radnje i nasilničko ponašanje na sportskim utakmicama.
Izmene i dopune usklađene su s međunarodnim telom koje postavlja globalne standarde u oblasti borbe protiv pranja novca i borbe protiv terorizma.
Uvodi se i novo krivično delo — napad na advokate, što je u skladu sa predlogom Advokatske komore Srbije, preneo je Tanjug.
Glasanju je prisustvovao osnivač Fondacije „Tijana Jurić“ Igor Jurić.