„Očigledno je da se situacija razvija prema veoma alarmantnom scenariju. Glavni razlog za sve je jasan – to je povlačenje Sjedinjenih Američkih Država iz takozvanog iranskog nuklearnog sporazuma, pri čemu je većina zemalja prilično uverena da Iran u potpunosti ispunjava svoje obaveze po tom sporazumu“, rekao je Nariškin na marginama sastanka Saveta direktora bezbednosnih agencija i specijalnih službi zemalja-članica Zajednice nezavisnih država.
„Zbog toga pritisak Sjedinjenih Američkih Država na situaciju dobija veoma opasan karakter. Ovde je važno da strane obuzdaju svoje emocije i impulse. U takvoj situaciji ne treba dozvoliti da impulsivnost pojedinih političkih lidera prevlada nad zdravim razumom, nad trezvenom analizom onoga što jeste i trezvenim zaključcima o tome koliko situacija može da postane opasna u slučaju donošenja određenih brzopletih odluka“, dodao je Nariškin.
Na godišnjicu povlačenja Vašingtona iz nuklearnog sporazuma Iran je 8. maja najavio okončanje implementacije niza tačaka Zajedničkog sveobuhvatnog akcionog plana o iranskom nuklearnom programu, odnosno u onim delovima koji se tiču obogaćenog uranijuma i teške vode. Iran je objasnio preduzete mere kršenjem nuklearnog sporazuma od strane Sjedinjenih Američkih Država i uvođenjem sankcija Teheranu, kao i nemogućnošću preostalih članica Zajedničkog sveobuhvatnog akcionog plana (Nemačka, Francuska, Velika Britanija, Kina i Rusija) da adekvatno reše nastale probleme. S tim u vezi Iran je tim zemljama dao 60 dana da zaštite interese Irana, obećavajući da će se istovremeno vratiti izvršavanju suspendovanih obaveza ukoliko te države uspeju da reše probleme koji su nastali zbog postupaka Sjedinjenih Američkih Država.
U ponedeljak je agencija Tasnim, pozivajući se na predstavnika Organizacije za atomsku energiju Irana Behruza Kamalvandija, saopštila da je Iran upozorio IAEA da povećava proizvodnju osiromašenog uranijuma četiri puta.