Prema njegovom mišljenju, iako je nakon izveštaja Zajedničke grupe za istragu o katastrofi i dalje ostalo mnogo pitanja bez odgovora, pre svega onih koja se tiču relevantnih dokaza o bilo čijoj odgovornosti, vlade Holandije i Australije požurile su da optuže Rusiju za obaranje malezijskog „boinga“.
Rotcer smatra da iz taktičkih razloga Ukrajini nije dozvoljeno da se priključi optužbama — njeno učešće u Zajedničkoj grupi za istragu o katastrofi MH17 mnogi kritički ocenjuju, pošto je Kijev neposredno umešan u konflikt.
Nemački novinar je uveren da se Amsterdam i Kanbera ne nadaju napredovanju istrage. Prema njegovim rečima, oni očekuju da Moskva makar delimično prizna krivicu i da isplati kompenzaciju rođacima žrtava tragedije.
Rotcer takođe smatra da Evropski sud za ljudska prava namerno odugovlači razmatranje slučaja o kompenzacijama rođacima žrtava, jer je za Zapad to veoma delikatno pitanje.
Novinar podseća da je portparolka Ministarstva inostranih poslova Rusije Marija Zaharova optužila Holandiju da je pokušala da prikrije dokaze o padu MH17, tvrdeći da holandska strana nije objavila službenu prepisku kako bi zaštitila Kijev i iznova optužila Rusiju.
Autor pretpostavlja da su holandski poslanici zatražili objavljivanje tih dokumenata, jer su imali osnovane sumnje u to da Ukrajina nije vodila računa o rizicima koji prete civilnim avionima iznad Donbasa.
„Zanimljivo je, ipak, to što na Zapadu niko ne kritikuje Kijev zbog toga što je u okvirima takozvane ’antiterorističke operacije‘ angažovao oružane snage protiv pobunjenih Ukrajinaca, koji su organizovali pokret protiv ’Majdana‘, zbog čega se sukob i zaoštrio“, naveo je Rotcer.
U julu 2014. godine iznad Donjecka se srušio malezijski „boing“. Svih 298 putnika i članova posade je poginulo. Kijevske vlasti su za katastrofu optužile ustanike u Donbasu, koji su saopštili da ne raspolažu sredstvima kojima bi mogli da obore letelicu na toj visini.