Oni osuđuju praksu koja je u suprotnosti sa Hipokratovom zakletvom i pozivaju na parlamentarnu istragu.
Dok se „žuti prsluci“ redovno zadržavaju po dolasku u bolnicu, više od 100 lekara je potpisalo zahtev na tribini „L’Express“, u kojem su pozvali da se stane na kraj ovakvoj praksi.
„Mi lekari imamo obavezu da čuvamo profesionalnu tajnu. Zato odbijamo da registrujemo povređene ’žute prsluke‘ koji stižu u Hitnu pomoć“, navode oni.
Od terorističkih napada u novembru 2015. godine postoji softver pod nazivom SI-VIC, koji ima za cilj da uspostavi „jedinstvenu listu žrtava napada, kako bi rođaci bili informisani o njihovom stanju od strane Organizacije za pomoć žrtvama“, a može se proširiti i na „izuzetne zdravstvene situacije“.
Međutim, u poslednjih pet meseci zdravstvene vlasti su tražile od „lekara i timova za brigu da uđu u bazu podataka o pacijentima ’žutim prslucima‘, kako bi utvrdile njihov identitet i videle medicinske podatke, ali i došle do bilo kog drugog elementa fizičke identifikacije, kako bi te informacije prenele različitim organima“.
Lekari posebno naglašavaju da demonstranti, čiji se lični podaci prenose višim organima vlasti, nisu upoznati sa ovom praksom, koja je, prema njima, „kršenje profesionalne tajne na štetu pacijenata i ograničavanje njihovih prava“.
Pored toga, registracija pacijenata je u suprotnosti sa osnovnim principima lekara koji zahtevaju „otvaranje parlamentarne istrage da bi se rasvetlila zloupotreba softvera SI-VIC“.
Prethodno je nedeljnik „Le Canard“ objavio veoma detaljne delove iz dosijea javnih bolnica u Parizu, u kojima se imenuju povređeni tokom demonstracija „žutih prsluka“. Služba Hitne pomoći, sa druge strane, uverava da se fajlovi o prijemu povređenih koji se čuvaju odnose i koriste samo za „zdravstvenu regulativu“ i ni za šta više.