Ekstremna desnica je posle skoro četiri decenije ušla u parlament, sa osvojena 24 poslanička mesta, što je onoliko koliko su ankete i predviđale.
Politički su se uzdigli u decembru prošle godine, kad je stranka Voks, koju vodi Santijago Abaskal, postala deo koalicije u Andaluziji nakon regionalnih izbora.
Međutim, sebe ne smatraju krajnjom desnicom već samo desnicom, protivnici su nezavisnosti Katalonije i velikog priliva migranata.
Voks stupa na političku scenu i ispunjava želje za političkom promenom koja nudi nešto novo, rekao je za Si-En-En Hose Ignjacio Toreblanka iz Evropskog veća za međunarodne odnose u Madridu. Objasnio je kako je njihova pojava vezana sa krizom predstavničkog sastava koji pogađa celu Evropu.
„Izbori postaju sve emotivniji, igra se na osećanja“, rekao je Toreblanka.
On je ukazao na slične trendove u Italiji, Francuskoj i Velikoj Britaniji i konstatovao da specifičnosti svake od zemalja određuju pojavljuju li se ovi novi radikalni politički projekti s levice, desnice ili nezavisno od ovih tradicionalnih podela.
Kako se navodi, u slučaju Španije te specifične okolnosti odnose se prvenstveno na zahteve za nezavisnost Katalonije, koja je dovela do okupljanja oko desničarskih ideja o nacionalizmu, ali i na tvrde stavove o ilegalnoj migraciji, preneo je Tanjug.
Toreblanka je dodao i da je Voks „socijalno konzervativna stranka, ali vrlo liberalna u ekonomskom smislu“, za razliku od npr. francuskog Nacionalnog fronta.