„Ministri su razmenili mišljenja o tekućoj situaciji u Libiji, izrazili zabrinutost zbog ozbiljnog zaoštravanja situacije u vidu neprekidnih sukoba raznih oružanih grupacija u Tripoliju, koji su doveli do brojnih žrtava“, navedeno je u saopštenju nakon telefonskog razgovora dvojice diplomata.
Lavrov je u razgovoru naglasio da je duboka kriza u Libiji direktna posledica intervencije NATO-a 2011. godine.
Lavrov i Čavušoglu su potvrdili da postoji obostrana želja da se doprinese prekidu borbenih dejstva i pomirenju neprijateljskih strana isključivo u političko-diplomatskom dijalogu, na osnovu plana dejstava Ujedinjenih nacija za rešavanje libijske krize.
Komandant Libijske nacionalne armije, maršal Halifa Haftar 4. aprila je naredio svojim snagama da krenu u ofanzivu na Tripoli radi „oslobađanja od terorista“. Odredi Haftarove armije su uspostavili kontrolu nad gradovima Garjan i Surman, južno od libijske prestonice. Oružane formacije lojalne vladi u Tripoliju objavile su početak operacije „Vulkan gneva“ protiv Haftarovih snaga.
Posle svrgavanja i ubistva libijskog lidera Moamera el Gadafija 2011. godine Libija je praktično prestala da funkcioniše kao jedinstvena država. U zemlji je na snazi dvovlašće. Na istoku zaseda Parlament koji je izabrao libijski narod, a na zapadu, u prestonici Tripoliju, na vlasti je Vlada nacionalnog jedinstva na čelu s Fajezom Saradžom, koja je formirana uz podršku Ujedinjenih nacija i Evropske unije.