U grandioznoj sajamskoj sali, usred novog olimpijskog centra Rusije, predstavljena su najmodernija svetska nuklearna čuda koja se koriste za mirnodopske svrhe.
„Arktički bum“ izdvaja se po tome što tek kreće u misiju. Reč je o moćnom ruskom brodu koji je već usidren u gradu Murmansku na severu Rusije i sprema se na put ka Arktiku. Čekaju se poslednje tehnološke korekcije, pa da zaplovi.
Prvi put će jedan brod biti pretvoren u nuklearanu elektranu, a cilj svetskog poduhvata kompanije „Rosatom“ je snabdevanje energijom najzabačenijih naselja na Severnom polu.
To je nuklearno plovilo, ledolomac, potpuno ekološki bezbedan, i uskoro će stići do naselja koja ne mogu da imaju dalekovode i struju zbog izuzetno niskih temperatura. Ceo poduhvat mogao bi da dostigne i vrednost od osam milijardi evra.
Na sajamskim štandovima blešte interaktivne prezentacije nuklearnih izuma. Sve nadleće dron.
Predstavljeni su gosti od Južne Koreje i Kine do zapadnih kompanija — ukupno 74 zemlje. Ispred Srbije, tu je Nenad Popović, ministar zadužen za inovacije i tehnološki razvoj.
Pažnju nam privlači jedna jedina „tezga“ na kojoj su izložene čizme, patike, cipele, sasvim običnog izgleda.
Ali, uz objašnjenje: Ovo je „kosmička tehnologija“.
„Može li se sa ovim čizmama na Mars“, pitamo gospodina za tezgom.
„Ako dođete do Marsa, slobodno ih obujte“, odgovara uz osmeh.
U suštini, ova obuća je neprobojna i gotovo fizički neuništiva. Otporna je na najniže temperature, udarce i ubode. Nisu čak ni skupe, primerci mogu da se nađu i za 50 evra…
Tu su i 3D prezentacije „direktnog prenosa“ pravljenja nuklearne centrale. Od kamena-temeljca do modernog sistema.
Kao i detaljni elektronski prikaz zašto su današnje atomske elektrane bezbedne po ljude i ekosistem.
Atrakcija sajma je ruski robot, kome kad mu šapneš — pevaj, on peva, kad mu kažeš igraj, on igra, kad mu izjaviš ljubav, on se postidi. To radi u slobodno vreme, a inače je upotrebljiv i u naučne svrhe.
Ministar bez portfelja Nenad Popović potpisaće tokom dana sa direktorom „Rosatoma“ Aleksejem Lihačovom dva memoranduma — o pripremi javnosti za upotrebu nuklearne energije u mirnodopske svrhe i obuci srpskih kadrova.